Drugi numer czasopisma „PoWieki”

Zapraszamy do lektury drugiego numeru czasopisma artystyczno-naukowego studentek i studentów Wydziału Polonistyki „PoWieki”. Drugi numer nieregularnika „PoWieki” koncertuje się wokół problemu szeroko rozumianej tożsamości. To fundamentalne zagadnienie wymaga nieustannej refleksji podejmowanej z różnych perspektyw. Jak trafnie zauważył Witold Gombrowicz „o hierarchii między nami stanowi nie talent, rozum, wartości moralne, a przede wszystkim to: silniejsze bardziej rzeczywiste istnienie” . Naukowa i artystyczna refleksja na temat tożsamości jest zatem zawsze także walką o pełniejsze zrozumienie siebie, a w konsekwencji walką o wolność jednostki. „Silniejsze bardziej rzeczywiste istnienie” może być wtedy formą oporu wobec agresji i przemocy. W niniejszym numerze czasopisma autorzy analizują to zagadnienie, czerpiąc z rozmaitych koncepcji. Rozpoczynamy od artykułów dotyczących kinematografii: posthumanistycznej interpretacji Lobstera Aleksandry Kuchczyńskiej oraz trafnej i frapującej analizy na temat postaci mężczyzny inteligenta w polskiej twórczości filmowej lat 60. autorstwa Bartłomieja Brzozowskiego. W dalszej części Olivier Nowakowski pokazuje na przykładzie prac Natalie Jeremijenko nowe rozumienie nowoczesnej artystki oparte na etyce odpowiedzialności. Refleksję naukową uzupełniają wiersze Heli Florek, Tomasza Piegzy i Natalii Góreckiej oraz przenikliwy i wzruszający kolaż Anny Filipowicz. Wiktoria Kulak tropi natomiast cielesną tożsamość człowieka, przyglądając się Mięchiu Anety Żukowskiej. Patryk Ciesielczyk opisuje proces rozmontowywania binaryzmów, opierając swoją refleksję na eseju Paula B. Preciado. Ostatni artykuł Mateusza Wiatera stanowi analizę językowego obrazowania szczególnie istotnych uczuć, pokazuje bowiem historyczny rozwój językowych konceptów takich jak miłość, gniew i żal.

Redakcja czasopisma „PoWieki”