Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybory 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej

W 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. W obchody te włączył się Uniwersytet Jagielloński, organizując w auli Collegium Novum spotkanie młodzieży z osobami, które znały noblistkę oraz debatę poświęconą twórczości poetki. Podczas wydarzenia poznaliśmy też zwycięzców konkursów skierowanych do licealistów i studentów - "Naśladowanie Szymborskiej" i "Memy o Szymborskiej".

 Przed rozpoczęciem tego wydarzenia spytałem profesor Teresę Walas, czy Wisława Szymborska była kiedykolwiek w auli Collegium Novum. Zawsze broniła się przed tego typu salami, uważając, że czuje się nieśmiało. Wiemy natomiast, że na pewno była w gabinecie rektora, w momencie kiedy przekazywała historyczny medal noblowski, który jest jedną z bezcennych pamiątek w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. W Roku Wisławy Szymborskiej odbędzie się niezliczona liczba imprez i dyskusji w Polsce i poza granicami kraju. Oczywistym jest, że nie mogło nie być spotkania w Uniwersytecie Jagiellońskim. Wisława Szymborska była związana z naszą uczelnią poprzez studia polonistyczno-socjologiczne - powiedział prof. Jacek Popiel, rektor UJ.

O związkach Wisławy Szymborskiej z Uniwersytetem Jagiellońskim mówił także dziekan Wydziału Polonistyki dr hab. Jarosław Fazan, prof. UJ. Przypomniał, że poza epizodem studiów współpracowała ona ze środowiskiem literackim Krakowa, które było mocno związane z najstarszą polską uczelnią. Poetka, pracując w kilku redakcjach czasopism, współpracowała z naukowcami Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. Włodzimierzem Maciągiem, prof. Martą Wyką, prof. Stanisławem Balbusem czy prof. Wojciechem Ligęzą. Blisko z nią związani byli również prof. Teresa Walas i dr hab. Michał Rusinek, prof. UJ.

- Wisława Szymborska reprezentowała generację wielkich poetów urodzonych w latach 20. Mniej więcej była rówieśnicą Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza i Mirona Białoszewskiego. W tym gronie wyróżniało ją to, że właściwie jej poezja stanowi coś w rodzaju alternatywnej historii naturalnej i alternatywnej historii cywilizacji. Uniwersytet jest miejscem, w którym ona ma szczególne miejsce, dlatego że tworzyła alternatywną wizję dziejów człowieka. Ona nie była polemiczna w stosunku do nauki akademickiej. Ona ją poszerzała i przede wszystkim tworzyła pewnego typu ludzką narrację. Narrację człowieka, który próbuje prawdy nauki przełożyć na doświadczenie egzystencjalne. Chyba to sprawia, że poezja Szymborskiej jest ponadczasowa w takim znaczeniu, że żadne zmiany cywilizacyjne, technologiczne i medialne nie sprawią, że pojawi coś, co zastąpi lekturę jej wierszy - powiedział dziekan Wydziału Polonistyki UJ.

O życiu i twórczości poetki mówił też dr hab. Michał Rusinek, prof. UJ, wieloletni sekretarz noblistki, a także uczestnicy debaty "Jak żyć? Szymborskiej mądrość bez rutyny": prof. Teresa Walas, Natalia de Barbaro, prof. Wojciech Ligęza, Tomasz Stawiszyński i prowadzący rozmowę dr hab. Łukasz Tischner, prof. UJ. Uczestnicy Dnia Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim mieli również okazję zobaczenia filmu Andrzeja J. Koszyka "Niektórzy lubią poezję" z 1996 roku. Dokument powstał tuż po przyznaniu jej Nagrody Nobla. Bohaterka opowiedziała w nim o swoim dzieciństwie, początkach drogi twórczej, pisaniu w ogóle oraz o wieloletnim związku z Kornelem Filipowiczem.

Wydział Polonistyki, by uczcić stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej, ogłosił 2 konkursy inspirowane osobą i twórczością noblistki. "Naśladowanie Szymborskiej" było adresowane do osób studiujących we wszystkich krakowskich szkołach wyższych. Zadaniem uczestników było napisanie utworu poetyckiego, stanowiącego parafrazę, parodię, persyflaż lub innego rodzaju imitację jednego z 10 zaproponowanych wierszy poetki. Zwyciężyła Aleksandra Obłąkowska, autorka wiersza "Szpital" inspirowanego utworem "Pogrzeb". Drugie miejsce przyznano Marcelinie Durskiej ("Narodziny"), a trzecie Łukaszowi Korzeniowskiemu ("Komfort"). Wyróżniono także utwory Alicji Bryk i Aleksandry Łabędzkiej.

Konkurs "Memy o Szymborskiej" skierowany był natomiast do osób uczących się we wszystkich krakowskich szkołach średnich oraz w szkołach średnich na terenie całej Polski noszących imię Wisławy Szymborskiej. Uczniowie zobowiązani byli do stworzenia mema na bazie 1 z 5 fotografii poetki. Jury 1. nagrodę przyznało Justynie Szymańskiej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego ("Lepiej się zakochać w gadzie niż brać udział w tym wywiadzie"). Druga była Antonina Stacharska z XLI LO ("Nawet jak się wszystko wali moje wiersze wciąż na fali"). Trzecie miejsce zdobyła Iga Michalik z VII LO im. Zofii Nałkowskiej ("Kiedy role się odwróciły. Ta kolońska i szlugi, z tobą lipiec był za długi"). Ponadto jury wyróżniło mema Kai Zeman z VII Prywatnego LO.

żródło: Portal UJ

Zobacz galerię zdjęć