Finał 8. edycji konkursu

19 kwietnia 2024 r. odbył się finał 8. edycji konkursu organizowanego przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Świat ukryty w literaturze. Świat ukryty w języku. Świat ukryty w tekstach kultury”. Do finału zakwalifikowało się 40 uczestników i uczestniczek reprezentujących szkoły średnie z całej Polski. Uczestnictwo w finale gratyfikowane było uzyskaniem wyróżnienia w konkursie. Zawody finałowe polegały na przygotowaniu i zaprezentowaniu ustnej wypowiedzi na wylosowane pytanie. Jury w składzie: dr hab. Patrycja Pałka (przewodnicząca), prof. UJ dr hab. Tomasz Majkowski, prof. UJ dr hab. Dorota Siwor, prof. UJ dr hab. Agnieszka Sieradzka-Mruk, prof. UJ dr hab. Mirosława Mycawka, dr Katarzyna Deja (sekretarz) z wielką przyjemnością wysłuchało interesujących wypowiedzi finalistów i finalistek. Po podsumowaniu wyników z obu części konkursu wyłoniono laureatów, którymi zostali (kolejność od największej liczby punktów):

· Eliza Borowska

· Magdalena Mirowska

· Mateusz Onyszko

· Nina Katka

· Marie Mojeścik

· Zofia Brzezińska

· Piotr Lizak

· Stella Wojtaszek

· Anna Dejwor

· Julia Kaźmirek

· Katarzyna Dyrcz

· Mariia Kandaurova

· Zuzanna Pazio

· Julia Dąbroś

· Karolina Małyszek

· Kacper Piczóra

· Anna Smaza

· Małgorzata Szmigielska

Laureaci konkursu będący tegorocznymi maturzystami zostali nagrodzeni maksymalnym wynikiem rekrutacji na wybrany (spośród pięciu) kierunek studiów prowadzonych na Wydziale Polonistyki UJ. Oto wyniki podjętych decyzji:

· polonistyka-komparatystyka: Magdalena Mirowska, Julia Dąbroś;

· kulturoznawstwo – teksty kultury: Mateusz Onyszko, Anna Dejwor;

· polonistyka antropologiczno-kulturowa: Marie Mojeścik, Piotr Lizak;

· filologia polska nauczycielska: Zuzanna Pazio, Karolina Małyszek;

· wiedza o teatrze: Katarzyna Dyrcz, Anna Smaza.

Serdecznie gratulujemy wszystkim finalistom i finalistkom sukcesu w naszym konkursie, a ich nauczycielom i nauczycielkom wspaniałych osiągnięć pedagogicznych! Szczególne

gratulacje kierujemy pod adresem laureatów i laureatek! Cieszymy się, że niedługo spotkamy się ze zwycięzcami „indeksów” na zajęciach w Gołębniku i w Arsenale na Grodzkiej. Do miłego zobaczenia!