Nagroda dla mgr Anny Grochowskiej

Nagroda dla mgr Anny Grochowskiej

28.10.2017
Jury Nagrody "Krakowska Książka Miesiąca" uhonorowało tytułem "Krakowska Książka Miesiąca Listopada" monografię Anny Grochowskiej pt. Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą. O Domu Literatów. Wręczenie nagrody oraz spotkanie odbędzie się 9 listopada o 18:00 w Czytelni Filii 21 Biblioteki Kraków przy ul. Królewskiej 59. Spotkanie poprowadzi dr Bronisław Maj. Mgr Anna Grochowska jest absolwentką naszego Wydziału; obecnie przygotowuje rozprawę doktorską pod opieką prof. Franciszka Ziejki.
więcej o Nagroda dla mgr Anny Grochowskiej
aktualnosc

Dr Iwona Boruszkowska została finalistką konkursu tygodnika „Polityka”

28.10.2017
W niedzielę 22 października w redakcji tygodnika „Polityka” odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Naukowych tego tygodnika. Dr Iwona Boruszkowska (Katedra Teorii Literatury) z naszego Wydziału została finalistką 17 edycji tego konkursu, jedną z trzech osób wyróżnionych w dziedzinie nauk humanistycznych. Nagroda – jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla młodych badaczy – przyznawana jest w pięciu kategoriach nauk: humanistycznych, społecznych, o życiu, ścisłych i technicznych.
więcej o Dr Iwona Boruszkowska została finalistką konkursu tygodnika „Polityka”

Nagroda dla prof. Wojciecha Ligęzy

28.10.2017
Z radością informujemy, że Jury Nagrody “Krakowska Książka Miesiąca” uhonorowało tytułem „Krakowskiej Książki Miesiąca Października” „Wybór Poezji” Wisławy Szymborskiej za wybór, wstęp i opracowanie prof. Wojciecha Ligęzy. Wręczenie nagrody i spotkanie z prof. Wojciechem Ligęzą odbyło się 17 października w Czytelni Filii 21 Biblioteki Kraków przy ulicy Królewskiej 59. Spotkanie poprowadził Dyrektor Biblioteki Kraków dr Stanisław Dziedzic.
więcej o Nagroda dla prof. Wojciecha Ligęzy

Zmarł profesor dr hab. Wiesław Paweł Szymański

28.10.2017
Dziekan Wydziału Polonistyki UJ ze smutkiem informuje, że w dniu 12 października br. w Krakowie zmarł profesor dr hab. Wiesław Paweł Szymański, długoletni pracownik Instytutu Filologii Polskiej UJ, a następnie Wydziału Polonistyki, historyk literatury polskiej, krytyk literacki, prozaik. Profesor Szymański urodził się w 1932 roku. Po ukończeniu liceum w Częstochowie od roku 1950 studiował filologię polską na KUL w Lublinie. W 1953 debiutował jako krytyk literacki na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
więcej o Zmarł profesor dr hab. Wiesław Paweł Szymański

Nominacja książki dr Agnieszki Daukszy do Nagrody im. Oskara Haleckiego

28.10.2017
Mamy przyjemność poinformować, że książka dr Agnieszki Daukszy Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców została nominowana do Nagrody im. Oskara Haleckiego za najlepszą książkę historyczną 2016 roku w kategorii "Wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku". Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców jest zapisem spotkań z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych.
więcej o Nominacja książki dr Agnieszki Daukszy do Nagrody im. Oskara Haleckiego
aktualnosc

Medale „Dziękujemy za Wolność”

28.10.2017