październik 2023

20231025

Nagrody Komitetu Językoznawstwa PAN przyznane

Data: 25.10.2023
Nagrody Komitetu Językoznawstwa PAN przyznane     Tegoroczną laureatką Nagrody Komitetu Językoznawstwa PAN w kategorii „praca naukowa opublikowana po raz pierwszy w roku poprzedzającym daną edycję konkursu” została pani dr hab. Patrycja Pałka z Katedry Historii Języka i Dialektologii na Wydziale Polonistyki UJ za książkę „Reklama handlowa w dawnym Krakowie. Praktyki komunikacyjne”,  Kraków 2022.
     W drugiej kategorii „osiągnięcie w zakresie wytworzenia zasobów lub  narzędzi językowych” nagrodzony został zespół opracowujący pierwszy w pełni elektroniczny słownik języka polskiego, czyli Wielki słownik języka polskiego PAN (wsjp.pl), w którym jako jeden z głównych wykonawców uczestniczyła prof. dr hab. Renata Przybylska, a jako autorka oryginalnej klasyfikacji tematycznej słownictwa  dr hab. Barbara Batko-Tokarz, prof. UJ. Okresowo redagowały hasła do słownika także dr hab. Patrycja Pałka,  dr hab. Anna Piechnik, prof. UJ,  dr Beata Drabik i dr Ilona Kulak reprezentujące Wydział Polonistyki UJ.