Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Komunikaty

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2022

20221021
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Nowa choreografia

Data: 21.10.2022
Czas rozpoczęcia: 18 00
Miejsce: Sala 74 ul. Gołębia 14
Nowa choreografia

Nowa choreografia. Kierunki i praktyki – Wojciech Grudziński

Zapraszamy na czwarte spotkanie w ramach projektu, którego gościem będzie Wojciech Grudziński. W programie pokaz rejestracji jego spektaklu „Dance Mom”, rozmowa o raz warsztaty.


21 października o godzinie 18.00 zapraszamy do sali 74 (ul. Gołębia 14) na pokaz nagrania spektaklu „Dance Mom”. Po projekcji wyświetlimy nagranie krótkiej rozmowy z choreografem, po którym odbędzie się rozmowa z publicznością. Wstęp wolny.
22 października w godzinach 10:00-14:00 zapraszamy na warsztaty ruchowo-teoretyczne prowadzone przez artystę i poświęcone jego praktyce choreograficznej. Zajęcia są skierowane do wszystkich studentów_ek, badaczy_czek, osób zainteresowanych tańcem i choreografią. Niewymagane jest wcześniejsze doświadczenie w tańcu ani przygotowanie kondycyjne.
Warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy – formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem: https://forms.office.com/r/D7F9UWFyty 
Liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo z rejestracji mają studenci_tki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Projekt „Nowa choreografia. Kierunki i praktyki” rozpoczął się od serii pytań o możliwości budowania nowej jakości komunikacji między badaczkami i artystkami. Pytań o to, jak pisać i mówić o ruchu, jak go badać oraz teoretyzować. Nowa choreografia jest obszarem, który daje możliwość do wytwarzania alternatywnych sposobów dzielenia się wiedzą. Z jednej strony jest nurtem podejmującym dialog z dziedzictwem sztuki tańca i choreografii, z drugiej – wskazuje nowe możliwe kierunki ich rozwoju.
Od marca 2022 do stycznia 2023 zaprosimy osiem choreografek i choreografów, którzy pokażą swoje praktyki artystyczne oraz o nich opowiedzą. Wierzymy, że spotkanie praktyków_czek z teoretykami_czkami może być istotnym krokiem ku stworzeniu nowego języka do mówienia i pisania o najnowszej choreografii.
Spotkania „Nowej choreografii”:
Agnieszka Kryst (8-9.4.2022)
Ramona Nagabczyńska (22-23.4.2022)
Katarzyna Żeglicka (20-21.5.2022)
Wojciech Grudziński (21-22.10.2022)
Agata Siniarska (25-26.11.2022)
Alicja Czyczel (2-3.12.2022)
Barbara Bujakowska (16-17.12.2022)
Magda Ptasznik (01.2023)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
WOJCIECH GRUDZIŃSKI tancerz i choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz wydziału tańca współczesnego CODARTS – Rotterdam Dance Academy w Holandii. Obecnie związany z programem DAS Graduate School - Academy of Theater and Dance na Uniwersytecie w Amsterdamie. Współpracował m.in. z Dries Verhoeven, Martą Ziółek, Ulą Sickle, Aleksandrą Borys, Magdaleną Przybysz, Katarzyną Kalwat, Haną Umedą, Jens van Daele | Burning Bridges i CoisCéim Dance Company. Zrealizował własne projekty choreograficzne takie jak: SLAVE4YOU, PAX, POPULUXE, RODOS. W 2021 roku Grudziński pracował nad nowym spektaklem, realizowanym wewspółpracy z Ewą Grudzińską - matką choreografa. Punktem wyjścia koncepcji było zjawisko najbliższego pokrewieństwa, relacja matki i syna. Spektakl DANCE MOM jest koprodukcją Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Nowego Teatru w Warsawie we współpracy z Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„Dance Mom”
KONCEPCJA, CHOREOGRAFIA: Wojciech Grudziński
KREACJA, TANIEC: Ewa Dziarnowska, Ewa Grudzińska, Wojciech Grudziński, Michał Sławecki
KONTRATENOR: Michał Sławecki
DRAMATURGIA: Joanna Ostrowska, Paweł Soszyński
KOSTIUMY: Marta Szypulska
PRZESTRZEŃ: Wojciech Grudziński, Marta Szypulska
MUZYKA: Wojtek Blecharz
REŻYSERIA ŚWIATŁA: Aleksandr Prowaliński
OBRAZ: Jan Możdżyński
ZDJĘCIA: Bartosz Zalewski
GRAFIKA: Maciej Bychowski
KONSULTACJE FLAMENCO: Małgorzata Matuszewska
KIEROWNICZKA PRODUKCJI: Olga Drygas
Spektakl koprodukowany przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Nowy Teatr.
Spektakl powstał w ramach "Poszerzania pola" - programu choreograficznego warszawskiego Nowego Teatru i Art Stations Foundation, którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Projekt Nowa choreografia. Kierunki i praktyki sfinansowano ze środków Priorytetowego Obszaru Badawczego Heritage Heritage Open Courses (edycja A) w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Kuratorki projektu: Zuzanna Berendt, Daria Kubisiak, Alicja Müller, Izabela Zawadzka
Autorka identyfikacji: Weronika Wawryk