Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Komunikaty

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20221021

Nowa choreografia

Data: 21.10.2022
Czas rozpoczęcia: 18 00
Miejsce: Sala 74 ul. Gołębia 14
Nowa choreografia

Nowa choreografia. Kierunki i praktyki – Wojciech Grudziński

Zapraszamy na czwarte spotkanie w ramach projektu, którego gościem będzie Wojciech Grudziński. W programie pokaz rejestracji jego spektaklu „Dance Mom”, rozmowa o raz warsztaty.


21 października o godzinie 18.00 zapraszamy do sali 74 (ul. Gołębia 14) na pokaz nagrania spektaklu „Dance Mom”. Po projekcji wyświetlimy nagranie krótkiej rozmowy z choreografem, po którym odbędzie się rozmowa z publicznością. Wstęp wolny.
22 października w godzinach 10:00-14:00 zapraszamy na warsztaty ruchowo-teoretyczne prowadzone przez artystę i poświęcone jego praktyce choreograficznej. Zajęcia są skierowane do wszystkich studentów_ek, badaczy_czek, osób zainteresowanych tańcem i choreografią. Niewymagane jest wcześniejsze doświadczenie w tańcu ani przygotowanie kondycyjne.
Warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy – formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem: https://forms.office.com/r/D7F9UWFyty 
Liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo z rejestracji mają studenci_tki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Projekt „Nowa choreografia. Kierunki i praktyki” rozpoczął się od serii pytań o możliwości budowania nowej jakości komunikacji między badaczkami i artystkami. Pytań o to, jak pisać i mówić o ruchu, jak go badać oraz teoretyzować. Nowa choreografia jest obszarem, który daje możliwość do wytwarzania alternatywnych sposobów dzielenia się wiedzą. Z jednej strony jest nurtem podejmującym dialog z dziedzictwem sztuki tańca i choreografii, z drugiej – wskazuje nowe możliwe kierunki ich rozwoju.
Od marca 2022 do stycznia 2023 zaprosimy osiem choreografek i choreografów, którzy pokażą swoje praktyki artystyczne oraz o nich opowiedzą. Wierzymy, że spotkanie praktyków_czek z teoretykami_czkami może być istotnym krokiem ku stworzeniu nowego języka do mówienia i pisania o najnowszej choreografii.
Spotkania „Nowej choreografii”:
Agnieszka Kryst (8-9.4.2022)
Ramona Nagabczyńska (22-23.4.2022)
Katarzyna Żeglicka (20-21.5.2022)
Wojciech Grudziński (21-22.10.2022)
Agata Siniarska (25-26.11.2022)
Alicja Czyczel (2-3.12.2022)
Barbara Bujakowska (16-17.12.2022)
Magda Ptasznik (01.2023)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
WOJCIECH GRUDZIŃSKI tancerz i choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz wydziału tańca współczesnego CODARTS – Rotterdam Dance Academy w Holandii. Obecnie związany z programem DAS Graduate School - Academy of Theater and Dance na Uniwersytecie w Amsterdamie. Współpracował m.in. z Dries Verhoeven, Martą Ziółek, Ulą Sickle, Aleksandrą Borys, Magdaleną Przybysz, Katarzyną Kalwat, Haną Umedą, Jens van Daele | Burning Bridges i CoisCéim Dance Company. Zrealizował własne projekty choreograficzne takie jak: SLAVE4YOU, PAX, POPULUXE, RODOS. W 2021 roku Grudziński pracował nad nowym spektaklem, realizowanym wewspółpracy z Ewą Grudzińską - matką choreografa. Punktem wyjścia koncepcji było zjawisko najbliższego pokrewieństwa, relacja matki i syna. Spektakl DANCE MOM jest koprodukcją Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Nowego Teatru w Warsawie we współpracy z Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„Dance Mom”
KONCEPCJA, CHOREOGRAFIA: Wojciech Grudziński
KREACJA, TANIEC: Ewa Dziarnowska, Ewa Grudzińska, Wojciech Grudziński, Michał Sławecki
KONTRATENOR: Michał Sławecki
DRAMATURGIA: Joanna Ostrowska, Paweł Soszyński
KOSTIUMY: Marta Szypulska
PRZESTRZEŃ: Wojciech Grudziński, Marta Szypulska
MUZYKA: Wojtek Blecharz
REŻYSERIA ŚWIATŁA: Aleksandr Prowaliński
OBRAZ: Jan Możdżyński
ZDJĘCIA: Bartosz Zalewski
GRAFIKA: Maciej Bychowski
KONSULTACJE FLAMENCO: Małgorzata Matuszewska
KIEROWNICZKA PRODUKCJI: Olga Drygas
Spektakl koprodukowany przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Nowy Teatr.
Spektakl powstał w ramach "Poszerzania pola" - programu choreograficznego warszawskiego Nowego Teatru i Art Stations Foundation, którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Projekt Nowa choreografia. Kierunki i praktyki sfinansowano ze środków Priorytetowego Obszaru Badawczego Heritage Heritage Open Courses (edycja A) w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Kuratorki projektu: Zuzanna Berendt, Daria Kubisiak, Alicja Müller, Izabela Zawadzka
Autorka identyfikacji: Weronika Wawryk