Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybory 2024

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

styczeń 2024

20240123
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Historie potencjalne Europy Środkowo-Wschodniej

Data: 23.01.2024
Czas rozpoczęcia: 17 00
Miejsce: MS Teams
Historie potencjalne Europy Środkowo-Wschodniej
Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci zaprasza na spotkanie projektu badawczego “Historie potencjalne Europy Środkowo-Wschodniej”, realizowanego w ramach POB Heritage – Inicjatywy Doskonałości Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
Dr Ljiljana Radonić w swoim wykładzie gościnnym omówi kilka chorwackich i bośniackich muzeów poświęconych wojnie lat 90., odnosząc się do aspektów, które zostają pominięte w ich narracjach, oraz do kontekstu międzynarodowych tendencji muzealizacji i upamiętniania. Będziemy zastanawiać się nad założeniami dominującego dyskursu o Bałkanach i wojnie lat 90., nad rolą muzeów jako producentów wiedzy o przeszłości oraz nad możliwymi alternatywnymi pamięciowymi scenariuszami.
 
Jak pokazuje Radonić, Pomnik Ludobójstwa w Srebrenicy-Potočari i inne muzea poświęcone ofiarom wykazują wyraźne ślady „globalizacji pamięci”, takie jak skupienie na indywidualnych ofiarach, ich prywatnych fotografiach, przedmiotach i świadectwach, ale pomijają przedstawienie własnej grupy jako uczestniczącej w walkach. Z kolei Muzeum Wojny Domowej w Karlovacu i Centrum Pamięci Wojny Domowej w Vukovarze skupiają się na walczących i ich heroizmie, jednocześnie silnie spychając na margines aspekty cywilne. Obie grupy muzeów stosują w swojej ekspozycji „szablon Zagłady/ludobójstwa”, choć w odmienny sposób. Jedna grupa przedstawia „własną” grupę ofiar jako „nowych Żydów” w wojnie lat 90. i Serbów jako „nowych nazistów”. Inne podejście polega na unikaniu zrównywania „naszego” cierpienia z Zagładą, a jednocześnie wykorzystaniu muzeów Zagłady jako wzorców do prezentacji indywidualnych historii ofiar lub pustki pozostawionej po masowych morderstwach.
 
 
Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa oraz dyskusji. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim, poprowadzi je Maria Kobielska.
 
Biogramy
 
Ljiljana Radonić – wicedyrektorka Instytutu Badań nad Kulturą i Historią Teatru w Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu, kieruje projektem finansowanym przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) pt. “Globalized Memorial Museums. Exhibiting Atrocities in the Era of Claims for Moral Universals”. Autorka rozprawy habilitacyjnej: “World War II in Post-Communist Memorial Museums” (Berlin: De Gruyter 2021) na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, gdzie również wykłada od 2004 roku. Visiting Professor na Uniwersytecie Gießen w 2015 roku oraz w Centrum Studiów Żydowskich na Uniwersytecie w Grazu w 2017 roku.
 
Maria Kobielska – pamięcioznawczyni, adiunktka na Wydziale Polonistyki UJ, członkini-założycielka Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci, aktualnie zasiada w zarządzie Memory Studies Association. Zajmuje się współczesną polską kulturą pamięci, prowadzi projekt badawczy dotyczący nowych muzeów historycznych.