Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybory 2024

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

marzec 2023

20230314
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Ukazała się książka pani profesor Jolanty Antas pt. Słowa i gesty w komunikacji. Prace wybrane.

Data: 14.03.2023
Ukazała  się książka  pani profesor Jolanty Antas pt. Słowa i gesty w komunikacji. Prace wybrane.

Miło nam poinformować o ukazaniu się książki pani profesor Jolanty Antas pt. Słowa i gesty w komunikacji. Prace wybrane.

Tom zawiera wybrane i opracowane na nowo redakcyjnie teksty ukazujące się na przestrzeni lat w czasopismach i pracach zbiorowych wydawanych przez różne oficyny i ośrodki naukowe, dziś czasem trudne do odszukania. Ideą ich zebrania i opublikowania w formie książkowej jest potrzeba ukazania całościowej drogi naukowej Autorki, obszarów zainteresowań badawczych, wagi, pionierskości, przenikliwości i nowoczesności jej myślenia na tle polskiej humanistyki.

W zawartym w książce tekście poświęconym omówieniu dorobku badawczego Autorki prof. Elżbieta Muskat-Tabakowska pisze: „To »tu i teraz« jest kluczem do zrozumienia najgłębszej wartości prac Jolanty Antas: rzetelnej i opartej na solidnych naukowych podstawach analizy, która pomaga nam zrozumieć, co naprawdę dzieje się, kiedy człowiek używa języka w sytuacjach, które wszyscy znamy – od haseł z kartonowej rewolucji kobiet po (nie)parlamentarny gest posłanki Lichockiej. »Tu i teraz« bywa prywatnym kontekstem autorki; odnajdujemy wtedy osobiste – a czasem wręcz intymne – akcenty, które sprawiają, że czytelnik tych tekstów, podobnie jak odbiorca wywiadów, często ma wrażenie, że prowadzi rozmowę z przyjacielem. Naukowa rzetelność i uczciwość badacza sprawiają, że w doskonale skonstruowanych tekstach nie ma ani śladu kłamstwa lub zakłamania (choć oba bywają przedmiotem analiz), a sama badaczka, choć świetnie się zna na mechanizmach negacji, staje się »człowiekiem negującym« dopiero i tylko wtedy, gdy obserwowane przez nią akty komunikacji wychodzą poza szeroko zakreślone granice jej tolerancji – naukowca i człowieka”.

Publikacja ukazała się jako t. 35 serii Biblioteka „LingVariów” nakładem Księgarni Akademickiej, w redakcji naukowej Anny Chudzik i Beaty Drabik. Książkę w formacie pdf można pobrać ze strony internetowej Księgarni Akademickiej: https://books.akademicka.pl/publishing/catalog/book/505