20181208

Czas rozpoczęcia: 18 00
Miejsce: MEK Ratusz, pl. Wolnica 1
Kuratorowanie trudnych kolekcji: rany, restytucje

Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci (Wydział Polonistyki UJ)
oraz Muzeum Etnograficzne w Krakowie zapraszają na spotkanie:

i rekompensaty

8 grudnia, sobota, g. 18.00

MEK Ratusz, pl. Wolnica 1

Z kuratorkami wystawy czasowej Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady Eryką Lehrer (Concordia Univ.), Romą Sendyką (Uniwersytet Jagielloński) i Magdaleną Zych (Muzeum Etnograficzne w Krakowie) rozmawiać będą prof. Wayne Modest – dyrektor Centrum Badań Kultury Materialnej (instytucja Muzeum Tropików, Muzeum Afryki i Narodowego Muzeum Etnologicznego – Amsterdam, Lejda) oraz prof. Monica Patterson – dyrektorka programu studiów kuratorskich na Carleton University w Ottawie.

Jak zbiory i ekspozycje muzealne mogą podsycać, ujmować, tłumić lub (używając środków kuratorskich) ujawniać, badać i leczyć historyczne rany? Po-holokaustowe reprezentacje przedstawione na wystawie Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady będą dyskutowane w odniesieniu do obiektów z czasów kolonialnych i kolekcji prezentujących rasistowskie memorabilia w celach edukacyjnych.

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Przed spotkaniem,
o godz. 16.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie w języku angielskim.