Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20190221

Miesiąc Języka Ojczystego 2019

Data: 21.02.2019 - 21.03.2019
Miesiąc Języka Ojczystego 2019

Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy współpracy z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia organizuje po raz czwarty Miesiąc Języka Ojczystego, który będzie trwał od 21 lutego do 21 marca 2019 roku.

W ramach tego przedsięwzięcia odbędzie się szereg wydarzeń związanych z językiem polskim (jego odmianami, poprawnością językową, etc. ). Są wśród nich inicjatywy kierowane bezpośrednio do uczniów: IV ogólnopolski konkurs na reklamę dla szkół podstawowych oraz konkurs na gadkę (zgłoszenia na wszystkie konkursy do 8 marca), a także warsztaty językoznawcze prowadzone przez studentów w małopolskich szkołach i wydarzenie towarzyszące, jakim jest XXI Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego. Są też przedsięwzięcia otwarte, takie jak konferencja „Nasz język ojczysty” i wspólne czytanie Wesela na Wydziale Polonistyki UJ. 
Największą inicjatywą jest V Dyktando Krakowskie, które odbędzie się 16 marca 2019 roku. Dyktando zostanie przeprowadzone w dwóch kategoriach – otwartej i junior (dla osób do 15 roku życia). Oba dyktanda zostaną przeprowadzone jednocześnie, w dwóch aulach Auditorium Maximum UJ. Rejestracja na dyktando (obie kategorie) będzie przebiegała w dwóch turach: 18-25 lutego i 1-10 marca. Zarejestrować się można na stronie: http://mjo.uj.edu.pl/ w zakładce Dyktando Krakowskie przez formularz. Osoby niepełnoletnie muszą zostać zgłoszone przez dorosłego opiekuna.

Zapraszamy na stronę internetową: http://mjo.uj.edu.pl/, gdzie można znaleźć m.in. pełen program, regulaminy i  formularze zgłoszeniowe oraz na Facebooka:
 https://www.facebook.com/miesiacjezyka/.

Patroni honorowi: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, JM Rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, Biblioteka Kraków i Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego.
Patronat medialny: Radio RMF FM.
Sponsorzy: Urząd Miasta Krakowa, Fundacja „Bratniak”, Główna Księgarnia Naukowa, Księgarnia „Tak Czytam”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, księgarnia DeRevolutionibus Books&Café.