Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20191015

Cykl wykładów prof. Tadeusza Sławka

Data: 15.10.2019
Cykl wykładów prof. Tadeusza Sławka
Centrum Badań Przekładoznawczych przy Wydziale Polonistyki UJ serdecznie zaprasza do udziału w cyklu pięciu wykładów prof. Tadeusza Sławka z Uniwersytetu Śląskiego pod tytułem Na okrężnych drogach. Tłumaczenie i jego światy. 
 

Wykłady odbywać się będą w sali 302 w gmachu przy ulicy Grodzkiej 64 we wtorki.

Terminy wykładów:

15 października 2019, 26 listopada 2019, 10 grudnia 2019, 7 stycznia 2020 oraz 21 stycznia 2020  o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

"W trakcie pięciu spotkań podejmiemy wysiłek nie tyle tłumaczenia, co tłumaczenia tłumaczenia. Na zbyt wielkie przeszkody natrafia w swej podróży tłumacz, ten „mały Don Kichot”, by można je było po prostu wytłumaczyć. Dlatego nie będziemy tłumaczyć, czym jest tłumaczenie, lecz – nieśmiało i zapewne skazując się na porażkę – uczynimy ledwie kilka małych kroków, by tłumaczyć (sobie) tłumaczenie. Po to, aby, skoro zadania tłumacza są tak trudne (patrz Walter Benjamin), zrozumieć na czym polega owa trudna podróż po „okrężnych drogach” przypominających te, którymi wędrował Rycerz Smętnego Oblicza. Do rozmowy na te tematy chciałbym Państwa zaprosić."

Tadeusz Sławek

 
Pliki do pobrania
Plakat