20191010

Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Nobla

Data: 10.10.2019
Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Nobla

Z wielką radością informujemy, że Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Nobla za twórczość literacką. Autorka tak wybitnych powieści jak: Prawiek i inne czasy (1997), E.E (1995); Podróż ludzi Księgi (1996), Dom dzienny, dom nocny (1998), Bieguni (2007), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009), Anna In w grobowcach świata (2006) i Księgi Jakubowe (2014); tomów znakomitych opowiadań: Szafa (1998), Gra na wielu bębenkach (2001), Ostatnie historie (2004), Opowiadania bizarne (2018), esejów zebranych w tomach: Lalka i perła (2001), Moment niedźwiedzia (2012) i pism rozproszonych – od dawna umieszczana jest w gronie najbardziej cenionych na świecie polskich pisarek. Tokarczuk tworzy  opowieści o  wymiarze uniwersalnym, ale też nakierowuje  uwagę na poszczególność , jednostkowość i odmienność.  W jedyny dla siebie sposób potrafi ukazać to co literacko zmitologizowanej, jak i to co obecne w naszym świecie w sposób zmarginalizowany  bądź wypierany; kładąc nacisk  na trudną zasadę współodczuwania, przeciwstawia się   opresywnej dominacji poddając zarazem literackiej analizie kwestię granic poznania  i wyrażalności.
Z przyjemnością przypominamy, że Noblistka przez kilka lat była wykładowczynią w Studium Literacko-Artystycznym działającym w ramach Wydziału Polonistyki UJ

prof. dr hab. Anna Łebkowska