Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zapraszamy na promocję książki "Deportowani z życia...

Serdecznie zapraszamy na promocję książki "Deportowani z życia. Nowe głosy w narracjach literackich i ich kolonialne konteksty" autorstwa Katarzyny Mroczkowskiej-Brand. W dyskusji towarzyszącej promocji udział wezmą: Prof. dr hab. Jerzy Jarzębski (Wydział Polonistyki, UJ)

Serdecznie zapraszamy na promocję książki  "Deportowani z życia. Nowe głosy w narracjach literackich i ich kolonialne konteksty" autorstwa Katarzyny Mroczkowskiej-Brand. 

W dyskusji towarzyszącej promocji udział wezmą:
Prof. dr hab. Jerzy Jarzębski (Wydział Polonistyki, UJ)
Prof. dr hab. Anna Krasnowolska (Instytut Orientalistyki, UJ)
Dr Agnieszka Gondor-Wiercioch ( Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, UJ)
Dr Urszula Tes ( Instytut Kulturoznawstwa, Akademia Ignatianum w Krakowie)
oraz Autorka


Książka Deportowani z życia rzuca światło na teksty wyróżniające się jakością i nowatorstwem w przekazie literackim doświadczeń tych, których kolonializm pozbawi) swego miejsca na ziemi. Słyszymy glosy ostatnich żyjących z danego plemienia Indian, słyszymy śpiew zwołujących się do zbiorowego samobójstwa niewolników płynących przez Atlantyk, szepty kobiet wspierających się nawzajem w żałobie po synach i mężach uprowadzonych w nocy...

Analizie i interpretacji powieści amerykańskich, afrykańskich i karaibskich autorów, jak Louise Erdrich, Leslie Marmon Silko, James Welch, Sherman Alexie, Leonora Miano, Toni Morrison, Chimamanda Ngozi Adichie, Simone Schwarz-Bart, Maxine Hong Kingston, Julie Otsuka, Sam Selvon czy Zadie Smith, towarzyszy prezentacja tekstów z literatury faktu: autobiografii, spisanych wspomnień świadków wydarzeń oraz zarys kontekstu oparty na publikacjach historyków, antropologów i autorów reportaży.
Spotkanie odbędzie się  11 października o godzinie 18.00 w Bibliotece Jagiellońskiej

Więcej informacji na stronie wydarzenia >>