styczeń 2018

Data: 13.01.2018
Miejsce: Zamek w Rydzynie
Wyróżnienie dla pani Marty Kowalewskiej

Pani Marta Kowalewska z Centrum Badawczego Bibliografii Polskiej Estreicherów otrzymała honorowe wyróżnienie „Dzierżykraj” w dowód uznania za propagowanie twórczości Franciszka Dzierżykraja-Morawskiego i zasługi w upamiętnieniu jego postaci oraz utrwalanie i rozwijanie idei związanych z historią regionu leszczyńskiego. Pani Marta Kowalewska jest autorką artykułów poświęconych postaci Franciszka Dzierżykraja-Morawskiego, opublikowanych zarówno w kraju (artykuły w leszczyńskim „Przyjacielu Ludu”), jak i za granicą (artykuł w „Kurierze Galicyjskim” z 2014 r.). Szczególnie doceniono wydanie w roku 2017, w ramach serii „Biblioteka Pisarzy Polskiego Oświecenia” Instytutu Badań Literackich PAN, pierwszej po 135 latach edycji „Bajek”. Wyróżnienie zostało wręczone przez Starostę Leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka w dniu 13 stycznia br. na zamku w Rydzynie.