Dzieciństwo na wsi w Kolbuszowej

Członkowie Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ przy współpracy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej rozpoczęli pracę nad nowym projektem naukowym, którego celem będzie zgłębienie tematu folkloru dziecięcego. W dniach 15–18 lutego w Kolbuszowej odbył się projektowy obóz dialektologiczny. Studenci rozmawiali z najstarszymi mieszkańcami tego regionu. Nagrania wywiadów posłużą jako materiał potrzebny do przeprowadzenia badań, który po wcześniejszym opracowaniu członkowie sekcji przekażą do archiwum muzeum. Dzięki projektowi studenci mieli okazję poznać i utrwalić barwną acz niestety zanikającą w dobie dzisiejszej technologii tradycję dziecięcych zabaw, gier słownych, rymowanek czy kołysanek, dowiedzieli się też wiele o tym, jak bardzo zmieniło się codzienne życie dzieci na wsi w ciągu ostatniego stulecia. Opiekunem projektu jest dr hab. Kazimierz Sikora, w wyprawie do Kolbuszowej uczestnikom obozu towarzyszyła także mgr Barbara Żebrowska, zajmująca się tematyką folkloru dziecięcego. Młodzi badacze mogli również liczyć na wsparcie i pomoc ze strony kierownika działu etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – dr. Janusza Radwańskiego.  Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Fundację Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak”.

Aneta Sławska