Warsztaty młodych edytorów

W dniach 9-11 marca w Domu Pracy Twórczej UJ w Rabce odbyła się XV edycja Warsztatów Młodych Edytorów. Zrodziły się one w wyniku współpracy Katedry Edytorstwa i Nauk Pomocniczych UJ oraz Katedry Tekstologii i Edytorstwa KUL. Osiemnaście lat temu odbyła się pierwsza edycja; dziś jej organizatorzy są doktorami i profesorami. Wieloletnia tradycja jest kolejnym dowodem na to, że tekstologia i edytorstwo, mimo że niezwykle pracochłonne i niekiedy skomplikowane, ciągle są rozwijającymi się kierunkami badawczymi, skoro zajmują się nimi nie tylko profesorowie, lecz także studenci.
Członkowie Koła Naukowego Edytorów pod czujnym okiem pracowników Katedry Edytorstwa i Nauk Pomocniczych UJ przygotowali piętnastą edycję. W tym roku do Rabki przybyli prelegenci z ośrodków akademickich na terenie całej Polski: UKSW w Warszawie, KUL, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, UMK w Toruniu oraz Uniwersytetu Gdańskiego.
Podczas pierwszego dnia poruszono problemy poezji wizualnej, przewodników dla dzieci, polskiej antologii poezji japońskiej a także wyzwania, jakie stoją przed edytorem w obliczu ubóstwa tekstów źródłowych. Wieczorem odbyły się warsztaty z reprezentacji danych tekstowych za pomocą języka TEI, które poprowadziła mgr Iwona Grabska-Gradzińska.
Sobotę 10 marca rozpoczęły dwugodzinne warsztaty, przeprowadzone przez członkinie Pracowni Mole, założonej przez absolwentki edytorstwa na UJ Aleksandrę Lis i Sylwię Klich. Dotyczyły one współpracy redaktora i składacza podczas procesu wydawniczego. Następnie uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji o tajnikach edycji krytycznych tekstów dawnych oraz korespondencji. Referenci opowiadali również o swoich doświadczeniach związanych z edycją piosenek i dzienników.
Trzeci, ostatni dzień konferencji poświęcono referatom o typografii gazet oraz o problemach prawnych przy wyborze fontu.
Warsztaty Młodych Edytorów gromadzą nie tylko studentów, ale też doświadczonych ekspertów. Pozwalają na dzielenie się wiedzą i zapoznawanie się z najnowszym stanem edytorstwa, pogłębiają naukowe więzi pomiędzy ośrodkami akademickimi, a poza częścią oficjalną - są świetną okazją do nawiązywania znajomości.