Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybory 2024

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

wrzesień 2018

20180906
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Planeta Lem – nowa przestrzeń dla literatury i języka w Krakowie

Data: 06.09.2018
Planeta Lem – nowa przestrzeń dla literatury i języka w Krakowie

W Krakowie powstanie pierwsze w Polsce centrum poświęcone literaturze i językowi o ogólnokrajowym zasięgu. Budowę Centrum Literatury i Języka – Planety Lem w dawnym Składzie Solnym na Zabłociu ogłosił podczas konferencji prasowej 6 września Prezydent Krakowa – prof. Jacek Majchrowski. Koordynatorem tej inwestycji jest Krakowskie Biuro Festiwalowe jako operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Jednym ze współpracowników do spraw merytorycznych i programowych jest Fundacja na rzecz Muzeum Języka Polskiego. Jej członkami oraz osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie koncepcji wystawy o języku i komunikacji są m.in. pracownicy i doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. dr hab. Renata Przybylska (Wydział Polonistyki UJ), dr Agata Kwaśnicka-Janowicz (Wydział Polonistyki UJ), dr Patrycja Pałka (Wydział Polonistyki UJ), mgr Katarzyna Wasilewska (Wydział Polonistyki UJ) oraz mgr Piotr Staszczyk (Wydział Prawa i Administracji UJ). W konsultacje na temat wystawy głównej, inspirowanej dziedzictwem myśli Stanisława Lema, zaangażowany był także prof. dr hab. Jerzy Jarzębski (Wydział Polonistyki UJ).

CLiJ – Planeta Lem ma umożliwić zebranie w jednym miejscu rozproszonych dotąd w Krakowie najważniejszych wydarzeń kulturalnych, literackich, językowych i edukacyjnych. Dodatkowo ma być to pierwsza w świecie instytucja poświęcona zarówno dziedzictwu myśli Stanisława Lema jako swojego patrona, jak i szeroko rozumianej ludzkiej działalności komunikacyjnej.

Inwestycja powstanie na należącej do miasta działce o powierzchni ok. 1 hektara przy ul. Na Zjeździe 8, w sąsiedztwie innych instytucji kultury na prawym brzegu Wisły. W wyniku międzynarodowego konkursu architektonicznego na wizję „Planety Lem” wytypowany będzie projekt, którego celem ma być rewitalizacja XVIII-wiecznego budynku magazynu solnego i dobudowa nowego obiektu po jego wschodniej stronie. Całość będzie stanowić miejsce wielofunkcyjne, otwarte dla wszystkich grup wiekowych, miejsce edukacji literackiej i językowej, w którym planowane są m.in.: interaktywna wystawa główna zbudowana wokół kluczowych dla Lema zagadnień, wystawa poświęcona językowi (w tym w szczególności językowi polskiemu we wszystkich jego odmianach) i szeroko rozumianej komunikacji, ekspozycje ruchome, przypominające wybitne postaci literackiego Krakowa, nowoczesne, modułowe sale wielofunkcyjne z przeznaczeniem na festiwale i inne wydarzenia literackie, a także mediateka, kawiarnioksięgarnia i przestrzeń coworkingowa dla literackich i kreatywnych środowisk Krakowa. Obiekt uzupełni przyległy ogród, dzięki czemu poprzemysłowe Zabłocie wzbogaci się o nową przestrzeń zieloną.

Realizację inwestycji poparły środowiska literackie Krakowa, w tym pisarze skupieni wokół Rady Honorowej Krakowa Miasta Literatury UNESCO, przedstawiciele Miast Literatury UNESCO z całego świata, a także liczni goście krakowskich festiwali literackich. Projekt Centrum zgodnie zaaprobowały również Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz wszystkie liczące się środowiska językoznawcze w Polsce. Środowiska językoznawcze i akademickie Polski od lat postulowały utworzenie w naszym kraju nowoczesnego centrum poświęconego edukacji językowej na wzór analogicznych placówek funkcjonujących od lat na świecie – mówi prof. Renata Przybylska, dziekan Wydziału Polonistyki UJ, i dodaje: Otwarta i pojemna formuła powstającego CLiJ Planeta Lem docelowo pomieści także wystawę, której tematem będzie ogólnie rozumiana komunikacja, a zwłaszcza komunikacja językowa. Wystawa, zorganizowana wokół komplementarnych stref pn. oralność, piśmienność i wtórna oralność, zaprezentuje odbiorcom w różnym wieku bogactwo i różnorodność polszczyzny na tle języków świata, ale także zaangażuje ich w aktywne zwiedzanie. Stanisław Lem jako wybitny filozof i futurolog, ale także, a może przede wszystkim znakomity mistrz mowy polskiej doskonale nadaje się na patrona takiej placówki. Komponent edukacji językowej znajdzie tym samym w CLiJ Planeta Lem swoje istotne, komplementarne wobec działań stricte literackich miejsce.

Idea nowoczesnego centrum dla języka wynika z przekonania o niezmienności jego znaczenia w życiu kultur i społeczeństw. Na całym świecie istnieją interdyscyplinarne placówki wykorzystujące w swojej misji najnowocześniejsze technologie, interaktywne instalacje i obiekty przestrzenne pozwalające na przedstawianie zagadnień językowych w sposób przystępny dla szerokiego odbiorcy. Swoje własne muzea mają już m.in. język hiszpański (Casa del lector w Madrycie oraz Museo del Libro y de la Lengua w Buenos Aires), portugalski (Museu da Língua Portuguesa w São Paulo) czy litewski (LietuviųKalbosMuziejus w Wilnie) – mówi Carlos Panek, prezes Fundacji na rzecz Muzeum Języka Polskiego. Ogromne, a ciągle mało znane i często niedoceniane bogactwo historii polszczyzny i różnorodność zjawisk zachodzących we współczesnym języku polskim może być punktem wyjścia do narracji włączającej nie tylko rodzimych użytkowników języka, ale społeczności polonijne na całym świecie i wszystkich zainteresowanych poznawaniem i zgłębianiem języka jako najdoskonalszego narzędzia komunikacji – konkluduje ks. prof. Wiesław Przyczyna, członek Prezydium Rady Języka Polskiego z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, zaangażowany w przygotowanie koncepcji merytorycznej wystawy.

Inwestycja będzie realizowana w latach 2019–2022. Otwarcie obiektu zaplanowane na 2022 rozpocznie nowy rozdział w popularyzacji dzieła Stanisława Lema i dopełni projekt kulturalno-edukacyjny Lem 2021 realizowany pod auspicjami programu Kraków Miasto Literatury UNESCO w związku z przypadającą na rok 2021 setną rocznicą urodzin pisarza. Inwestycja powstanie w większej części ze środków miejskich, organizatorzy deklarują jednak pozyskanie funduszy zewnętrznych, m.in. z planowanego naboru do Funduszy Norweskich.