luty 2019

Data: 23.02.2019 - 24.02.2019
Czas rozpoczęcia: 15 00
AKURAT TĘDY SZLIŚMY

Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci, Kolektyw Kuratorski, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA,Muzeum Etnograficzne w Krakowie oraz Wojtek Ziemilski  zapraszają na akcję:

23–24 lutego 2019

Jeden obiekt, dwa muzea, wspólna pamięć. „Truposznica – „Auto z Treblinki” autorstwa Franciszka Wacka przenoszona jest z wystawy „Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady” (MEK) do Cricoteki. Wokół samochodu-zabawki, który służył autorowi jako rekwizyt podczas przekazywania dzieciom wojennych opowieści, proponujemy cykl wydarzeń:

23 lutego, godz. 15.00
Akcja performatywna „90/100” wyreżyserowana przez Wojtka Ziemilskiego przy wsparciu merytorycznym Kolektywu Kuratorskiego. Akcja to przejście z replikami „Truposznicy”. Ma na celu wspólne upamiętnienie ofiar Zagłady.
Trasa: Muzeum Etnograficzne w Krakowie (Dom Esterki, Krakowska 46) — Most Piłsudskiego — Cricoteka (Nadwiślańska 2-4).

23-24 lutego, Cricoteka, otwarcie 23 lutego, godz. 16.30
Interwencja „462. Przysietnica–Wielopole–Treblinka” na wystawie stałej „Tadeusz Kantor. Odsłona czwarta. Rzeźba” przygotowana przez Kolektyw Kuratorski. Obudowane kontekstami i skojarzeniami zderzenie pracy Wacka z twórczością Kantora.

23 lutego, Cricoteka, godz. 17.00
Dyskusja panelowa „Staging Difficult Pasts: Objects in the State of Unrest” na temat historycznej i kulturowej materialności obiektów, ich funkcji w praktykach materialnych i muzealnych. Paneliści: Ludmiła Ryba, Wojtek Ziemilski, Kolektyw Kuratorski oraz Erica Lehrer, Roma Sendyka, Katarzyna Fazan i Anna Róża Burzyńska. Prowadzący: Michał Kobiałka. Dyskusja w języku angielskim.

Więcej na temat wydarzenia znajdą Państwo pod linkiem: