maj 2019

20190510

Zakończyła się czwarta edycja konkursu „Tłumacze Świata”

Data: 10.05.2019
Zakończyła się czwarta edycja konkursu „Tłumacze Świata”

Werdykt Jury Konkursu „Tłumacze Świata” na recenzję przekładu książki nominowanej w 10. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.  WERDYKT >>

Laureaci wyróżnień w czwartej edycji konkursu „Tłumacze świata”

Przedstawiamy laureatów czwartej edycji konkursu „Tłumacze Świata” na recenzję przekładów obcojęzycznych reportaży nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Konkurs, organizowany przez Centrum Badań Przekładoznawczych oraz Pracownię Pytań Krytycznych Wydziału Polonistyki UJ. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż Literacki organizowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawę oraz „Gazetę Wyborczą”, która jest partnerem konkursu. Tegoroczne nagrody w Konkursie ufundowało Stowarzyszenie ZAIKS oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w konkursie, a nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Laureaci

Aleksandra Majak jest doktorantką w New College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Ukończyła studia licencjackie na polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim, studia magisterskie z literatury porównawczej w Cambridge oraz z psychologii w St Andrews. Zajmuje się literaturą brytyjskiego modernizmu, poetycką rewizją i textual criticism, poezją polską po 1945 roku oraz krytyką porównawczą. W swojej pracy doktorskiej przygląda się kwestii wpływu literatury "wschodnioeuropejskiej" na rozwój osobistego tonu w poezji brytyjskiej lat 60., zwłaszcza Alvarez Generation oraz granicaom poezji konfesyjnej. Członkini zarządu oraz studentka Collegium Invisibile, mentorka dla Project Access oraz ambasadorka undergraduate admissions Oksfordu.

Franciszek Drąg - ur. 1996. Absolwent filmoznawstwa i kultury mediów, student polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przebywał na Uniwersytecie Poczdamskim oraz Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Autor artykułów filmowych publikowanych we „Fragile“ i „IMAGES“.

Maciej Liguziński  - absolwent skandynawistyki na UAM (2017), obecnie student literaturoznawstwa na Uniwersytecie w Göteborgu. Lektor języka szwedzkiego i tłumacz.

Adam Turlej, student pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku filologia angielska, [specjalność: przekładoznawstwo] na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się przede wszystkim zagadnieniem  ideologii w przekładzie.