wrzesień 2019

Profesor Wojciech Ligęza został wyróżniony Nagrodą Literacką

Data: 01.09.2019
Profesor Wojciech Ligęza został wyróżniony Nagrodą Literacką

Profesor Wojciech Ligęza został wyróżniony Nagrodą Literacką Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za Granicą za rok 2018 za osiągnięcia w badaniach nad polską literaturą emigracyjną. Nagrodę ufundowało Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii.  Wojciech Ligęza jest autorem książek Jerozolima i Babilon. Miasta poetów emigracyjnych (1998) oraz Jaśniejsze strony katastrofy. Szkice o twórczości poetów emigracyjnych (2001) oraz licznych artykułów, esejów i rozpraw poświęconych tej tematyce, publikowanych w periodykach emigracyjnych i krajowych. Pisał m. in. o twórczości Czesława Bednarczyka, Mariana Czuchnowskiego, Bogdana Czaykowskiego, Wacława Iwaniuka Czesława Miłosza, Beaty Obertyńskiej, Tadeusza Sułkowskiego, Bolesława Taborskiego, Juliana Tuwima, Aleksandra Wata, Kazimierza Wierzyńskiego, Józefa Wittlina. Przez lata współpracował z nowojorskim „Przeglądem Polskim”, zamieszczał swe prace w londyńskim roczniku „Ekspresje” oraz w „Archiwum Emigracyjnym” – piśmie naukowym wychodzącym w Toruniu.