Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybory 2024

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

luty 2020

20200227
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Niepokój. Nowoczesność w świetle anachronicznych konfiguracji doświadczenia nieswojości

Data: 27.02.2020
Czas rozpoczęcia: 17 00
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska 30-059
Niepokój. Nowoczesność w świetle anachronicznych konfiguracji doświadczenia nieswojości

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteka Jagiellońska zapraszają na spotkanie promujące książkę Sebastiana Brejnaka 
NIEPOKÓJ. Nowoczesność w świetle anachronicznych konfiguracji doświadczenia nieswojości
W rozmowie towarzyszącej promocji wezmą udział: 
dr Anna Pekaniec
dr hab. Tomasz Kunz 
oraz autor
rozmowę poprowadzi Sylwia Papier
Bohaterem tej książki jest Niepokój, który, wcielając się w rozmaite postacie doby modernizmu lub przebierając się za swoich, niekiedy odległych, przodków lub nawet potomków, próbuje spotkać na swojej drodze Nowoczesność. Ta jednak nieustannie ucieka mu z pola widzenia - jak Achillesowi wymykał się żółw. Jednocześnie nie daje o sobie zapomnieć, kusząc wizją doskonałej rozmowy i niezapomnianych doświadczeń. Nasz bohater czuje się więc nieswojo, zawsze nie na miejscu, ale podskórnie wie, że nie potrafi inaczej - nie może się zatrzymać w bezpiecznym miejscu albo wrócić do domowego zacisza.
Gdyby dał sobie spokój z całą tą bezsensowną gonitwą, przestałby istnieć, a wraz z nim znikłaby opowieść…

Nowoczesny podmiot, prezentujący się innym i samemu sobie jako „podmiot pewny siebie” (wedle celnego określenia Jeana Beaufreta), podszyty jest nieusuwalnym niepokojem, który w tym samym stopniu stanowi energetyzujący bodziec do działania oraz nieustających poszukiwań, co blokuje możliwość osiągnięcia zaplanowanych (niekiedy utopijnych) celów i satysfakcji z własnych (nie)dokonań. Brejnak rozwija tę myśl, pokazując intrygująco, ale i przekonująco, jak ponad chronologią historycznoliterackich wydarzeń, poza odrębnościami literackich prądów, kierunków i poetyk nowoczesności, a także pomimo granic między odmiennościami sztuk, kultur, wiedzy, zawiązuje się i rozpościera „tkanka” niepokoju, którą przeniknięte jest doświadczenie nowoczesne. 
Z recenzji prof. dra hab. Ryszarda Nycza

Ta książka pod wieloma względami przypomina znakomite dzieło Reinharda Kuhna The Demon of Noontide. Ennui in Western Literature – chodzi mi głównie o tematyczne ujęcie problemu, skalę referencji tekstowych, szerokie spojrzenie na analizowane zagadnienie, syntetyczność koncepcji, ale też o sposób prowadzenia narracji, która zarówno wciąga, jak i niepokoi czytelnika.
Z recenzji prof. dra hab. Adama Dziadka

Sebastian Brejnak (ur. 1994 w Ostrowi Mazowieckiej) – doktorant kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, poeta (tomik Kodeina w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2016, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2017), wokalista, autor muzyki i tekstów (Bluebird, Apple Fields), chórzysta i solista (KChA, Camerata Jagellonica). Laureat XXIV edycji Konkursu Prac Magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego; wyróżniony w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Publikował m.in. w „Ruchu Literackim”, „Kontekstach Kultury”, „Kontencie”.

 

Pliki do pobrania
pdf
Plakat