luty 2020

20200221

Ruszył Miesiąc Języka Ojczystego!

Data: 21.02.2020 - 21.03.2020
Ruszył Miesiąc Języka Ojczystego!

Już po raz piąty Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy współpracy z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia organizuje Miesiąc Języka Ojczystego, który będzie trwał od 21 lutego do 21 marca 2020 roku.

Na cały ten czas studenci, doktoranci i pracownicy Uniwersytetu przegotowali szereg wydarzeń, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Uczniowie szkół z całej Polski mogą wziąć udział w czterech konkursach: V Konkursie na gadkę, V Konkursie na reklamę oraz konkursie „Twoja dzielnica – Twoja mównica” i „Stereotypy a rzeczywistość”. Ich finały odbędą się 12 marca na Wydziale Polonistyki UJ. Dodatkowo w czasie trwania całego MJO można zaprosić do swojej szkoły studentów, którzy poprowadzą jeden z 20 warsztatów językoznawczych.
Tych, którzy naukowo zajmują się językiem organizatorzy zapraszają na piątą konferencję z cyklu „Nasz Język Ojczysty” pn. Polszczyzna ostatniego trzydziestolecia.
Całość wieńczy największy w Polsce konkurs ortograficzny – VI Dyktando Krakowskie! Wszystkich chcących sprawdzić się w ortograficznym wyzwaniu zapraszamy 21 marca do Auditorium Maximum UJ. Na wzór ubiegłych lat zostały przygotowane dwie kategorie wiekowe: dla dorosłych i dla młodzieży do 15. roku życia. Aby wziąć udział w Dyktandzie należy zapisać się przez formularz dostępny na stronie: mjo.uj.edu.pl, będzie on otwarty w dwóch terminach: 24 lutego-2 marca oraz 6-15 marca. Na uczestników będą czekać tradycyjne obwarzanki w kształcie litery „ó” oraz wiele rozmaitych atrakcji jak np. zwiedzanie zakamarków Biblioteki Jagiellońskiej oraz oprowadzanie po krakowskich muzeach.
Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody ufundowane przez: Prezydenta Miasta Karkowa, Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Dziekan Wydziału Polonistyki UJ, a osoba, która popełni najmniej błędów zostanie uhonorowana tytułem Krakowskiego Mistrza Ortografii.
Wydarzeniem towarzyszącym MJO jest XXII Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego, którego regionalny finał odbędzie się 27 lutego w Auli Collegium Novum.
Zapraszamy na stronę internetową: http://mjo.uj.edu.pl/, gdzie można znaleźć m.in. pełen program, regulaminy i  formularze zgłoszeniowe oraz na Facebooka: https://www.facebook.com/miesiacjezyka/.

Patronaty nad wydarzeniem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego, Narodowe Centrum Kultury oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Sponsorzy: Urząd Miasta Krakowa, Fundacja „Bratniak”, Księgarnia „Tak Czytam”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz sklep „Twoje Pióro”.