Niepodległa wobec języka polskiego

W 2018 roku obchodzono 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości po okresie zaborów. Ten doniosły fakt polityczno-społeczny odcisnął swoje piętno na polszczyźnie, która od roku 1918 zaczęła funkcjonować w nowych uwarunkowaniach prawnych, społecznych, a także  psychologicznych. Z języka mniejszości narodowej stała się na powrót oficjalnym urzędowym językiem odrodzonego wolnego państwa polskiego. Używana dotychczas w trzech różnych zaborach podlegała teraz procesowi integracji i konieczności dostosowania do nowych funkcji. Kształtowała się polska terminologia administracyjna, polski język prawa, a odmiany funkcjonalne języka i języki środowiskowe modyfikowane były stosownie do potrzeb.
Mamy nadzieję, że niniejsza książka wzbogaci wiedzę Czytelników o języku polskim w pierwszym okresie istnienia Drugiej Rzeczpospolitej po  odzyskaniu niepodległości w 1918 roku oraz zainspiruje do podjęcia badań na polszczyzną tego okresu. Dziś bowiem polszczyzna dwudziestolecia międzywojennego to przeszłość, która staje się już częścią historii języka polskiego.