marzec 2021

Zmarła dr hab. Agnieszka Korniejenko

Data: 25.03.2021
Zmarła dr hab. Agnieszka Korniejenko

Z głębokim smutkiem pragniemy poinformować o śmierci dr hab. Agnieszki Korniejenko, wykładowczyni Katedry Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Agnieszka Korniejenko przez wiele lat związana była z Instytutem Polonistyki UJ, najpierw jako studentka filologii polskiej, potem jako doktorantka. W roku 1996 na Wydziale Filologicznym UJ obroniła pracę doktorską pt. Modernizm ukraiński pierwszej połowy XX wieku. Próba periodyzacji procesu historycznoliterackiego, napisaną pod kierunkiem prof. dra hab. Stanisława Balbusa. Już jako wykładowczyni w Katedrze Ukrainistyki uzyskała habilitację na podstawie rozprawy Rozstrzelane odrodzenie (2010).
Była uznaną badaczką literatury ukraińskiej, a także cenioną publicystką, zajmującą się literaturą, kulturą i polityką Ukrainy. Publikowała na łamach „Nagłosu”, „Krasnogrudy”, „Dekady Literackiej”, „Kresów”, „Arkusza”, „Tekstów Drugich”, „Znaku”, „Więzi”, a także „Dziennika Polskiego” i „Wprost”. Była także tłumaczką współczesnej i dawniejszej poezji ukraińskiej. Pełniła ponadto funkcje doradczyni ds. ukraińskich w Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz doradczyni w Kancelarii Premiera Rady Ministrów RP.
Była twórczynią i dyrektorką Instytutu Neofilologii w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu (w latach 2006-2012), promotorką i opiekunką naukową licznych doktorantów i magistrantów, lubianą wykładowczynią i działaczką społeczną, silnie zaangażowaną w kwestie dialogu polsko-ukraińskiego.

Wszystkim, których Jej śmierć pogrążyła w smutku – Bliskim, Przyjaciołom i Uczniom, składamy wyrazy głębokiego współczucia

Władze i Pracownicy Wydziału Polonistyki UJ