Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybory 2024

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

marzec 2021

20210329
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Zmarła prof. dr hab. Anna Pilch

Data: 29.03.2021
Zmarła prof. dr hab. Anna Pilch

Z głębokim żalem pragniemy poinformować, że 29 marca 2021 roku odeszła od nas prof. dr hab. Anna Pilch, kierownik Katedry Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej, całe życie zawodowe związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i krakowską polonistyką.

         Uzyskawszy tytuł magistra w 1976 roku, rozpoczęła pracę na macierzystej uczelni, w Zakładzie Filmoznawstwa Instytutu Filologii Polskiej. W roku 1989 roku swoją drogę zawodową związała z Zakładem Metodyki Nauczania Literatury i Języka Polskiego, który w 1991 roku został przemianowany na Katedrę  Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej. Jako dydaktyk pracowała nie tylko na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była m.in. nauczycielką języka polskiego w X Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, a w latach 1994-1998 wykładała na Uniwersytecie w  Lille  (Université Charles de Gaulle – Sciences Humaines, Lettres et Arts), prowadząc warsztaty translatorskie oraz zajęcia z zakresu historii literatury polskiej, a w latach 2003-2006 w ramach programu Socrates-Erasmus wykłady i konwersatoria. Przez szereg lat była zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu.

        W 2008 roku została profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2009 roku pełniła funkcję kierownika Katedry Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej, dbając o naukowy rozwój kierowanej przez siebie jednostki. Z jej inicjatywy w 2015 roku powołana została Pracownia Multimodalnych Strategii Edukacyjnych.

Zainteresowania naukowe prof. Anny Pilch sytuowały się na pograniczu historii literatury XX wieku, teorii literatury, filmoznawstwa, estetyki, historii malarstwa oraz metodyki edukacji polonistycznej. Jej interdyscyplinarny a zarazem niezwykle spoisty dorobek obejmuje prace poświęcone analizie i interpretacji oraz modelom dydaktycznego wykorzystania literatury i sztuki na wszystkich etapach edukacji polonistycznej, począwszy od szkolnej po uniwersytecką.

Rozprawę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Alicji Helman, poświęciła przybliżeniu poglądów zapoznanej wówczas krytyczki Stefanii Zahorskiej. Książkę, będącą pokłosiem tej pracy, zatytułowała Symbolika form i kolorów. O krytyce artystycznej Stefanii Zahorskiej. W 2003 roku  uzyskała habilitację na podstawie rozprawy Kierunki interpretacji tekstu poetyckiego. Literaturoznawstwo i dydaktyka. W 2010 roku w oparciu o całokształt dorobku naukowego oraz książkę Formy wyobraźni. Poeci współcześni przed obrazami wielkich mistrzów Anna Pilch uzyskała tytuł naukowy profesora. Ponadto opublikowała monografię O literaturze sztuce i dydaktyce. Dialogi dawne i nowe (2018), a także liczne artykuły w książkach współautorskich i czasopismach naukowych i kulturalnych, takich jak:Ruch Literacki”, „Polonistyka”, „Teksty Drugie”, „Język Polski w Szkole Średniej”, „Tygodnik Powszechny”, „Kino”, „Dekada Literacka”. Zainicjowała i objęła opieką serię Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego „Narracje w edukacji”,  w ramach której ukazały  się współredagowane przez nią tomy: Nowoczesność w polonistycznej eduk@cji. Pytania, problemy, perspektywy (2013), Ikoniczne i literackie teksty w przestrzeni nowoczesnej dydaktyki (2015),  Granit i tęcza. Dzieła i osobowość Józefa Czapskiego (2019) .

Jako ceniona badaczka systemów edukacyjnych pełniła liczne funkcje eksperckie. Współpracowała z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Krakowie oraz Instytutem Badań Edukacyjnych. Pełniła również funkcję biegłego sądowego w sprawach dotyczących dydaktyki oraz jakości metodycznej i merytorycznej podręczników szkolnych.

W 2007 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2010 –  Medalem Komisji Edukacji Narodowej. 10 marca  2021 roku  Rada Wydziału Polonistyki UJ nadała jej tytuł honorowego profesora zwyczajnego.

      Była wysoko cenionym przez studentów i doktorantów wykładowcą akademickim. Prowadziła seminaria, dotyczące współczesnych, europejskich systemów edukacyjnych dla doktorantów Wydziału Polonistyki UJ i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wypromowała dwóch doktorów oraz  ponad 200 magistrów. Pod jej kierunkiem powstało kilkadziesiąt prac licencjackich. Była recenzentem w licznych przewodach doktorskich i habilitacyjnych.

    Prof. dr hab. Anna Pilch dała się poznać jako spełniający wysokie standardy etyczne, wybitny naukowiec i nauczyciel akademicki, odznaczający się niezwykłym ciepłem i życzliwością. Nieomal do ostatnich tygodni, dopóki pozwalało Jej na to zdrowie, pracowała naukowo. Pomimo zmagań z ciężką chorobą, zachowała  właściwą sobie siłę i pogodę ducha. Wszystkim, których Jej śmierć pogrążyła w smutku – Bliskim, Przyjaciołom i Uczniom, składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę 7 kwietnia 2021 r. o godz.13.00 w kaplicy na cmentarzu Rakowickim w Krakowie


                                                         Władze i Pracownicy Wydziału Polonistyki UJ