kwiecień 2021

Zmarł dr Stanisław Dziedzic

Data: 08.04.2021
Zmarł dr Stanisław Dziedzic

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że dnia 8 kwietnia 2021 w wieku 68 lat zmarł   dr Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków, wieloletni dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, wiceprezes Radia Kraków SA i Biura Jubileuszowego UJ. W ponurym korowodzie śmierci ostatnich dni odszedł kolejny Przyjaciel Wydziału Polonistyki UJ.

Stanisław Dziedzic urodził się w Dąbrowie w 1953 roku. Ukończył polonistykę i dziennikarstwo na UJ; był autorem kilkudziesięciu książek i około tysiąca publikacji prasowych o charakterze naukowym i popularyzatorskim, z których ogromna większość dotyczyła historii i kultury Krakowa, Małopolski oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swojej niezwykłej aktywności społecznej i kulturowej zajmował się organizacją festiwali krakowskich, odnową zabytków, tworzeniem nowych placówek muzealnych i dydaktycznych, inicjowaniem ważnych wydawnictw krakowskich. Był człowiekiem całym sercem i umysłem oddanym Krakowowi.

Wiele publikował w „Zeszytach Naukowych UJ” oraz „Alma Mater”, portretując wybitnych przedstawicieli naszego życia akademickiego, w tym również znamienitych polonistów krakowskich. Doktoryzował się na naszym Wydziale pracą o młodzieńczej twórczości poetyckiej Karola Wojtyły (promotor: prof. Franciszek Ziejka). Zarówno w wypowiedziach oficjalnych, jak i rozmowach prywatnych zawsze podkreślał swoje więzi z Wydziałem Polonistyki, o którego przeszłości potrafił długo i ze wspaniałym gawędziarskim polotem opowiadać. Jak na wybitnego absolwenta przystało, był erudytą w dziedzinie literatury i kultury polskiej. Miał i ma nadal wśród nas wielu oddanych Przyjaciół.

Rodzina, Bliscy, Przyjaciele i Koledzy jak my pogrążeni w smutku i żałobie, zechcą przyjąć najszersze kondolencje.

Władze i Pracownicy Wydziału Polonistyki UJ