maj 2021

20210521

Zmarł profesor Wojciech Gutowski.

Data: 21.05.2021
Zmarł profesor Wojciech Gutowski.

Z żalem dowiedzieliśmy się, że 21 maja 2021 r. zmarł profesor Wojciech Gutowski.
Urodzony 3 czerwca 1946 roku, był absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; w  początkach drogi zawodowej związany z tą uczelnią, następnie od roku 1998 do przejścia na emeryturę z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Profesor Wojciech Gutowski był wybitnym humanistą, znawcą literatury  XIX i XX wieku, a zwłaszcza  literatury Młodej Polski a także problematyki religijnej w literaturze, autorem cennych monografii i doskonałych opracowań edytorskich. Wiele swoich rozpraw poświęcił twórczości Tadeusza Micińskiego. W badaniach łączył wnikliwość interpretatora poszczególnych dzieł z umiejętnością syntetycznego ujmowania najtrudniejszych zagadnień, zwłaszcza światopoglądowych i filozoficznych.
Uczony był również wspaniałym nauczycielem, wychowawcą kolejnych generacji badaczy, wymagającym a równocześnie życzliwym recenzentem w przewodach doktorskich habilitacyjnych i profesorskich.
Śmierć profesora Wojciecha Gutowskiego spowodowała dotkliwą stratę w obrębie polskiego literaturoznawstwa. Wydział Polonistyki UJ utracił w nim jednego ze swoich wiernych Przyjaciół.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Władze Dziekańskie i Społeczność Wydziału Polonistyki UJ