Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybory 2024

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2021

20210524
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Zmarł prof. dr hab. Aleksander Zajda (1937-2021)

Data: 24.05.2021
Zmarł prof. dr hab. Aleksander Zajda (1937-2021)

Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiamy, że 24 maja 2021 r. zmarł prof. dr hab. Aleksander Zajda (1937-2021), historyk języka polskiego, onomasta, glottodydaktyk, wybitny znawca historii słownictwa prawniczo-sądowego.

Całe swe naukowe życie Profesor Aleksander Zajda był związany z Instytutem Filologii Polskiej, następnie Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Katedrą Historii Języka i Dialektologii.

Był autorem licznych i ważnych publikacji naukowych z zakresu historii polskiego słownictwa, której poświęcił swe najważniejsze studia leksykalne. Był również współautorem opracowań zbiorowych z dziedziny onomastyki historycznej oraz kultury języka polskiego, zwłaszcza w zakresie ortoepii. Wiele lat swej naukowej pracy poświęcił zagadnieniom dydaktyki polonistycznej, którą czynnie uprawiał podczas licznych pobytów zagranicznych. Popularyzował biblistykę, zwłaszcza w zakresie najstarszych polskich przekładów Pisma Świętego.

Historii słownictwa prawniczego poświęcił całe swe naukowe życie, pozostając w tej dziedzinie uznanym autorytetem. W 1963 r. obronił pracę magisterską Nazwy urzędników w XVI w., poszerzoną do druku w 1970 r. w postaci monografii Nazwy urzędników staropolskich (do roku 1600).  

Pracę doktorską na temat Nazwy staropolskich powinności feudalnych, danin i opłat (do 1600 r.) obronił w 1975 r. Na podstawie publikacji Staropolska terminologia prawnicza (do 1500 r.), uzyskał w 1991 r. stopień doktora habilitowanego. Kontynuując badania nad historią słownictwa polskiego, wydał Studia z historii polskiego słownictwa prawniczego i frazeologii, które stały się podstawą uzyskania przez Niego w 2002 r. tytułu naukowego profesora. Te interdyscyplinarne prace z zakresu językoznawstwa polonistycznego i historii zdobyły uznanie nie tylko językoznawców, ale i historyków różnych specjalności.

Równolegle z zainteresowaniami leksykologicznymi prowadził intensywną i długoletnią działalność glottodydaktyczną, zdobywając w latach 1965-1971 doświadczenie jako lektor języka polskiego w II Pekińskim Instytucie Języków Obcych w Pekinie, następnie w Martin Luther Universität w Halle/Saale. W latach 1982-1997 pracował na stanowisku Gastdozent für Polnisch w Instytucie Slawistycznym uniwersytetu kraju Saary w Saarbrücken oraz jako associate professor języka, literatury i kultury polskiej w Hankuk University of Foreign Studies w Seulu.

Owocem doświadczeń w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego są dwa podręczniki Jego autorstwa: Mary i John Brown w Polsce (1981) oraz Lekcje polonistyczne (1997).

Profesor Aleksander Zajda brał udział w powstawaniu najważniejszych dla historii językoznawstwa polonistycznego opracowań zbiorowych. Był współautorem haseł Słownika staropolskich nazw osobowych (red. W. Taszycki, 1965-1987), autorem wstępu do Słownika wymowy polskiej (red. M. Karaś, M. Madej, 1977), współautorem Bibliografii dialektologii polskiej do 1975 r. (red. J. Strutyński, 1981) oraz od 2001 r. doradcą naukowym w zakresie słownictwa prawniczo-sądowego w Słowniku polszczyzny XVI w.(red. M. R. Mayenowa i inni).

Za swe prace naukowe i dydaktyczne był wielokrotnie nagradzany, m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Był aktywny naukowo do końca swoich dni, pracując nad historią polskiego słownictwa, której poświęcał się z pasją uważnego badacza. Pożegnał się z nami tekstem w tomie Niepodległa wobec języka polskiego (2019), publikując referat o kształtowaniu się słownictwa administracyjnego i prawniczego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wygłoszony na organizowanej przez Katedrę Historii Języka i Dialektologii naszej ostatniej, wspólnej konferencji.

Zapamiętamy Go jako człowieka o wielkiej skromności, za którą kryła się Jego Wielkość; zawsze serdecznego, z radością i entuzjazmem dzielącego się swą pasją, zawsze z uwagą i życzliwością pochylonego nad młodszymi Kolegami.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 4 czerwca 2021 roku o godz. 11.00
          w nowej kaplicy na cmentarzu Batowickim w Krakowie (Prądnik Czerwony).