Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210719

Pierwsza rocznica śmierci Profesora Franciszka Ziejki

Data: 19.07.2021
Pierwsza rocznica śmierci Profesora Franciszka Ziejki

W poniedziałek 19 lipca 2021 w pierwszą rocznicę śmierci Rektora Franciszka Ziejki na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie pamięć Uczonego uczcili przedstawiciele władz Uniwersytetu Jagiellońskiego z jego rektorem, profesorem Jackiem Popielem na czele. W uroczystości wziął udział dziekan Wydziału Polonistyki, profesor Jarosław Fazan.

Franciszek Ziejka urodził się 3 października 1940 roku w Radłowie. W latach 1958-1963 studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Instytucie Filologii Polskiej UJ. W 1971 roku uzyskał stopień naukowy doktora, broniąc rozprawy poświęconej symbolice „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W 1982 roku habilitował się na podstawie pracy zatytułowanej Złota legenda chłopów polskich. Dziewięć lat później otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.
Przez wiele lat prof. Ziejka kierował Katedrą Historii Literatury Polskiej XIX wieku a następnie Katedrą Historii Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski. W latach 1990-1993 był dziekanem Wydziału Filologicznego UJ, później przez dwie kadencje prorektorem UJ, a w latach 1999-2005 sprawował funkcję rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Żródło: Poral UJ, fot. Anna Wojnar