Podsumowanie działań Miesiąca Języka Ojczystego 2021

Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia działające przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego co roku w ramach Miesiąca Języka Ojczystego podejmuje szereg inicjatyw. Działania, podejmowane z okazji święta wszystkich miłośników języka polskiego obejmują konkursy ogólnopolskie, warsztaty w szkołach, a także Dyktando Krakowskie.
Tegoroczna, szósta już edycja, z uwagi na pandemię została w całości przeniesiona w przestrzeń wirtualną. Trwała od 21 lutego aż do końca czerwca, kiedy to uczestnicy konkursów otrzymali paczki ze swoimi nagrodami.
Działania przerodziły się przede wszystkim w aktywność medialną. Na stronie MJO na Facebooku, a także profilu na Instagramie były publikowane ciekawostki w formie wpisów, filmów nagrywanych przez wykładowców Wydziału Polonistyki UJ, infografik, quizów. Treści pojawiały się codziennie, co nie zdarzyło się w poprzednich edycjach. Główne działania obchodów skupiły się wokół trzech konkursów:
    VI Ogólnopolskiego Konkurs na Gadkę „Gadajcie, coście we wsi jadali”
    VI Ogólnopolskiego Konkurs na Reklamę „Powiedz mi, co jesz, a powiem Ci, skąd jesteś”
    II Edycji Konkursu „Twoja dzielnica – Twoja mównica”.

Finał, podczas którego ogłoszono zwycięzców, odbył się w formie transmisji na żywo z Wydziału Polonistyki 28 maja 2021 r. Nagranie z wydarzenia znajduje się na profilu Miesiąca Języka Ojczystego na Facebooku.

VI Ogólnopolski Konkurs na Gadkę „Gadajcie, coście we wsi jadali”
W jury konkursu zasiedli: dr hab. Kazimierz Sikora, prof. UJ; dr hab. Maciej Rak, prof. UJ z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ oraz doktorantki z tejże katedry mgr Paulina Karpeta i mgr Olga Radziszewska, a także mgr Monika Brytan-Ciepielak (przewodnicząca Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki KNJS UJ).

Wyniki głosowania publiczności VI Ogólnopolskiego Konkursu na Gadkę.
Posty z głosowaniem dotarły aż do ponad 42 tysięcy osób! Oddano ponad 6 tysięcy głosów!

Kategoria DOROŚLI: Krzysztof Ryndak (641 głosów) – (drugi rok z rzędu)
Kategoria MŁODZIEŻ: Julia Szmigiel (781 głosów).
Kategoria DZIECI: Patryk Domagała (873 głosy).

Wyłoniono następujących zwycięzców:

I miejsce - Krzysztof Ryndak
II miejsce - Grzegorz Ostafin
III miejsce - Barbara Stożek

VI Ogólnopolski Konkurs na Reklamę „Powiedz mi, co jesz, a powiem Ci, skąd jesteś”
W jury konkursu zasiadły dr Patrycja Pałka z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ oraz członkinie Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ – Monika Michna i Julia Rejman.
Starsza kategoria:
1 Jakub Urbanek i Michał Misztal
2. Jan Kasperski
2. Ksawery Celak i Michał Dyduch
3. Wiktoria Krajewska

I wyróżnienie: Malwina Cieśla i Zuzanna Świątek
II wyróżnienie: Faustyna Pajor i Michał Pajor
III wyróżnienie: Bartosz Bajer
IV wyróżnienie: Karolina Mulik i Piotr Łuczak
V wyróżnienie: Natalia Madej
VI wyróżnienie: Bartosz Lewandowski

Kategoria młodsza:
I miejsce - nie przyznano
II miejsce - Maja Matysiak
III miejsce - Piotr Wosik

Wyróżnienia: Julian Kuźmiński

II Edycja Konkursu „Twoja dzielnica – Twoja mównica”
W jury konkursu zasiadły dr hab. Mirosława Mycawka, prof. UJ oraz doktorantka Wydziału Polonistyki mgr Katarzyna Bełczącka z Katedry Współczesnego Języka Polskiego, a także członkinie Sekcji Współczesnego Języka Polskiego KNJS UJ – Paulina Pawlikowska oraz Anna Siemieńska.
Wyróżnienia:
Damian Stepańczuk - praca pt.  „Relacja ze studia”
Milena Nowak - praca pt. „Theatrum mundi”
Stanisław Mackiewicz - praca pt. „Jeden dzień z życia ortopedy, pieszczotliwe zwanego druciarzem”
III miejsce Krzysztof Malina - praca pt. „Dzień jak (nie) co dzień – z pamiętnika młodego lekarza”
II miejsce Kacper Tomaszewski - praca pt. „Niespodziewane spotkanie na polanie”
I miejsce Tomasz Syrek - scenariusz graczy Ligusi (zdrobniałe określenie League of Legends)

Organizację całego przedsięwzięcia wsparli sponsorzy i patroni, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy:
Organizatorzy:
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia, Sekcja Dialektologii i Socjolingwistyki KNJS UJ, Sekcja Współczesnego Języka Polskiego KNJS UJ.
Sponsorzy i patroni:
Dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Księgarnia Tak Czytam, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bo.wiem, Instytut Literatury, WUJ - Wiadomości Uniwersytetu Jagiellońskiego.