Dr hab. Marcin Kościelniak laureatem konkursu Miniatura 5 Narodowego Centrum Nauki

Informujemy, że projekt Podziemne archiwum transformacji pana dra hab. Marcina Kościelniaka otrzymał dofinansowanie NCN w ramach konkursu Miniatura 5 na badanie naukowe dotyczące wydarzeń związanych z projektem pierwszej ustawy antyaborcyjnej, wniesionej do laski marszałkowskiej 28 lutego 1989 roku. Na działanie badawcze składać się będzie dziesięciopunktowa kwerenda w archiwach państwowych i prywatnych, obejmująca lata 1977-1989. Celem jest próba genealogicznego uchwycenia miejsc i sposobów, w jakich stosunek do prawnego zakazu aborcji ujawniał się w dyskursie opozycji przed 1989 rokiem jako konsekwencja budowania jej tożsamości w oparciu o instytucjonalne i aksjologiczne związki z Kościołem katolickim. Drugim celem jest problematyzacja genealogii polskiego ruchu feministycznego, poprzez włączenie w jej obręb archiwum zapomnianych środowisk i kobiet zaangażowanych w uliczne protesty przeciwko ustawie w maju 1989 roku.

Wśród projektów wybranych znalazł się  dra hab. Sebastiana Borowicza (Wydział Polonistyki) - "Analiza elementów kultury wizualnej późnej epoki brązu w egejskim kręgu kulturowym".

Gratulujemy!