18 października odszedł
Profesor Sante Graciotti

18 października odszedł <br/>Profesor  Sante Graciotti

18 października odszedł Profesor  Sante Graciotti (ur.1923) - wybitny włoski polonista i slawista, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego (1986), następca  prof. Giovanniego Mavera - twórcy Katedry Języka i Literatury Polskiej w Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej (1976-1993), wielki przyjaciel polonistyki krakowskiej. Mistrz kilku  pokoleń włoskich polonistów. Autor studiów o literaturze polskiej renesansu i oświecenia, przede wszystkim o Janie Kochanowskim, Ignacym Krasickim, Stanisławie Trembeckim,  Adamie Naruszewiczu. Ostatnia książka prof. Sante Graciottiego Braterstwo myśli i uczuć. Italia, Polska i Słowiańszczyzna w kręgu kultury europejskiej XV-XVIII wieku zredagowana przez A.Nowicką-Jeżową i K.Wierzbicką-Trwogę ukazała się w 2016 roku.

Wspominając zmarłego Profesora warto oglądnąć wywiad  przeprowadzony z nim przez prof. Luigiego Marinellego w 2019 roku (na youtube  z polskimi napisami)