Z przyjemnością zawiadamiamy, iż spośród nadesłanej, rekordowej liczby prac jury konkursowe zdecydowało zakwalifikować do ustnego finału następujących uczestników (w kolejności alfabetycznej):
Borys Basiński, II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku
Anna Ćwik, I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie
Julia Dobranowska, II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku
Wiktoria Drzyzga, Zespół Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach
Adrian Gajewski, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Drobinie
Aurelia Gierlicka, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie
Laura Gosiewska, Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie
Patryk Jankowski, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sejnach
Marta Kleczyńska, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV
Barbara Klimczak, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju
Wiktoria Kowalska, I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Nakle na Notecią
Julia Joanna Kozub, III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Krakowie
Jerzy Macewicz, II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Paulina Michalec, VII II Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie
Wiktoria Michalska, LXX Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Kamińskiego w Warszawie
Hanna Paśmionka, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku
Zuzanna Rybarczyk, II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Michał Sadowski, XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie
Julia Skonieczna, Pijarskie Liceum Ogólnokształcące Królowej Pokoju w Łowiczu
Aleksander Tłoczek, VI Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie
Aleksandra Tkaczyk, IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie
Wiktoria Wójcik, VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Zuzanna Żal, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju
Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w etapie ustnym, który rozpocznie się 14 kwietnia 2023 o godzinie 10:00 w budynku Wydziału Polonistyki UJ przy ulicy Gołębiej 20 w Krakowie, w sali 18
Podczas finału uczestnicy formułować będą wypowiedzi na przygotowany przez jury temat i prezentować je przed komisją jurorską. Ocenie podlega:- Poprawność merytoryczna wypowiedzi
- Zaprezentowana wiedza, zwłaszcza pochodząca spoza kanonu dydaktycznego
- Poprawność retoryczna wypowiedzi: jej konstrukcja, sposób formułowania argumentów, spójność i zwięzłość wywodu
- Odpowiedzi na zadane przez komisję pytania doprecyzowujące
- Poprawność językowa wypowiedzi i bogactwo słownictwa
- Dyscyplina czasowa (wypowiedź nie może być krótsza niż 5 minut ani dłuższa niż 10 minut)