Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybory 2024

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

wrzesień 2023

20230929
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Zmarł prof. Michał Głowiński, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Data: 29.09.2023
Zmarł prof. Michał Głowiński, doktor honoris causa  Uniwersytetu Jagiellońskiego
29 września 2023 zmarł prof. dr hab. Michał Głowiński, jeden z najwybitniejszych współczesnych autorytetów nauki o literaturze, założyciel nowoczesnej polskiej teorii litera-tury. Uczony, którego rola dla literaturoznawstwa  jest nie do przecenienia. Związany przez lata z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, blisko też współpracował z Instytutem, a potem z Wydziałem Polonistyki UJ. Wielokrotnie był  recenzentem  rozpraw doktorskich, habilitacyjnych i wniosków profesorskich w ramach naszego Wydziału. W r. 2000 otrzymał tytuł  doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.  W 2002 otrzymał nagrodę im. Kazimierza Wyki w Krakowie. 
Jego odkrywcze i niezwykle inspirujące  badania poświęcone poetyce dzieła literac-kiego, teorii komunikacji literackiej,  a także procesowi literackiemu, stylizacji, genologii, narracji ( m.in. książki  Style odbioru (1977) Poetyka i okolice (1992)) pozwalają usytuować polskie badania  teoretycznoliterackie na pozycji – także  na tle światowym - zdecydowanie nowatorskiej i oryginalnej.
Przypomnieć tu należy, że Michał Głowiński  jest współautorem tak ważnych dzieł naukowych jak Zarys teorii literatury ( I wyd. 1962) i Słownik terminów literackich (I wyd. 1972). Z kolei wśród  najdonioślejszych osiągnięć naukowych wiążących  zagadnienia teore-tycznoliterackie z historią literatury wymienić należy książki  Powieść młodopolska . Stu-dium z poetyki historycznej (1969); Gry powieściowe (1973), Mity przebrane (1994), Eks-presja i empatia (1996). Dobrze też wiadomo, że nie da się dziś mówić o twórczości  Biało-szewskiego czy  o poezji Leśmiana nie sięgając do rozpraw i książek im poświęconych ( np. Zaświat przedstawiony. Szkice o poezji Bolesława Leśmiana 1981) .
Zainteresowania Michała Głowińskiego relacjami między poetyką a tekstami nielite-rackimi i socjolingwistyką  zaowocowały pionierskimi badaniami  na temat nowomowy.  Jego zasługi na tym polu są  absolutnie wyjątkowe, co poświadczają książki: Marcowe ga-danie (1991)  i Peereliada ( 1993) , Rytuał i demagogia. Trzynaście szkiców o sztuce zde-gradowanej (1996) 
Wynalazczość nazwotwórcza to jedna z istotnych cech jego  aktywności naukowej. Takie terminy jak: „style odbioru”,  „mimetyzm formalny”, „monolog wypowiedziany”,  „małe narracje” ( w odniesieniu  do Białoszewskiego), „wirtualny odbiorca”, „narracja labi-ryntowa”, „zaświat przedstawiony” uderzające  swoją  trafnością, weszły już na stałe do  słownika literaturoznawców.
Osobnym wątkiem, niezwykle cennym, jest twórczość literacka uczonego, poświad-czająca pamięć Holocaustu, zazwyczaj przybierająca postać niewielkich form narracyjnych.  Wyjątkiem jest tu kilkusetstronicowe dzieło zatytułowane Kręgi obcości. Opowieść auto-biograficzna (2010), czy wydany niedawno tom wspomnieniowy Tęgie głowy. 58 sylwetek humanistów (2021).
Dzieło naukowe Michała Głowińskiego  współtworzy zasadniczy zrąb polskiego lite-raturoznawstwa, ważny nie tylko dla dzisiejszych  adeptów polonistyki, teoretyków i histo-ryków literatury, ale także dla następnych pokoleń. Aktywność naukowa  na rzecz literatury i kultury, unikanie kompromisów, nieustanna refleksja nad głównymi problemami humani-styki stawiają  Głowińskiego w rzędzie najwybitniejszych uczonych ostatnich dziesięcioleci. Pogrzeb Profesora Michała Głowińskiego odbędzie się na warszawskim Cmentarzu Północ-nym w piątek 13 października o 14,30.