Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybory 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

​Obóz dialektologiczny w Wiśniowej

​Obóz dialektologiczny w Wiśniowej

W dniach 27–28 maja członkowie Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ im. M. Karasia wzięli udział w kolejnym obozie dialektologicznym, który odbył się we wsi Wiśniowa, położonej kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa. Podczas obozu miała miejsce inauguracja projektu „Wiśniowsko godka”, którego realizacja jest możliwa dzięki ścisłej współpracy KNJS UJ z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Wiśniowej oraz dofinansowaniu z programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych” 2017.

Uroczyste otwarcie projektu rozpoczęte zostało przez prelekcje, które wygłosili dr hab. Maciej Rak oraz dr hab. Kazimierz Sikora. Inaugurację połączono z obchodami 85. rocznicy urodzin, nieżyjącego już, dr. Władysława Paryla, który poświęcił gwarze tych okolic część swoich prac. Na uroczystości wystąpił folklorystyczny zespół Banda Burek, zaproszeni goście mogli również obejrzeć wystawę prac lokalnych artystów i spróbować potraw regionalnych, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich.
„Wiśniowsko godka” ma na celu popularyzację gwary i kultury Gminy Wiśniowa oraz ocalenie od zapomnienia zamierającego słownictwa i różnego rodzaju form folkloru słownego (m.in. pieśni, gadki, legendy, oracji weselnych). W ramach trwającego do listopada projektu odbędą się cykle wykładów i warsztatów w szkołach podstawowych i gimnazjach w gminie Wiśniowa i cztery obozy dialektologiczne; zorganizowany zostanie również Przegląd Śpiewaków i Gawędziarzy. Projekt zakończy utworzenie strony internetowej ze słownikiem gwarowym, przygotowanym przez członków sekcji dialektologicznej pod opieką dr. hab. Macieja Raka.
W trakcie pierwszego projektowego obozu członkowie Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki przeprowadzili w Wiśniowej cztery wywiady dialektologiczne z siedmioma osobami, podczas których powstało osiem godzin nagrań.

Aneta Sławska

Zobacz galerię zdjęć