Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Tytuł doktora honoris causa UJ dla Prof. Marii Delaperrière

Tytuł doktora honoris causa UJ dla  Prof. Marii Delaperrière

Posiedzenie Senatu UJ w dniu 12 maja tradycyjnie jest momentem, podczas którego wybitni naukowcy zostają wyróżnieni uniwersyteckimi godnościami. Dzisiaj zaszczyt taki przypadł w udziale profesor Marii Delaperrière, której nadany został tytuł doktora honoris causa naszej uczelni. W ten sposób UJ docenił wybitne zasługi Profesor dla rozwoju polonistyki we Francji oraz jej osiągnięcia w dziedzinie wiedzy o literaturze polskiej i europejskiej.

Prof. Maria Delaperrière urodziła się w Krakowie, jest absolwentką polonistyki na naszej uczelni (1963 r.). Rozpoczęte na UJ studia romanistyczne kontynuowała we Francji na Sorbonie, gdzie w 1975 r. obroniła doktorat, a w 1984 r. habilitowała się. Przez czterdzieści lat wykładała z wielkim pożytkiem dla wiedzy o Polsce historię literatury i kultury polskiej w Institut National des Langues et Civilisations Orientales w Paryżu.

„Kto chce mianowicie zrozumieć swoistość kultury danego kraju i mentalność zamieszkującego w nim społeczeństwa, musi poznać i zrozumieć jego poetów". Tej właśnie prawdzie pozostawała wierna prof. Delaperrière, nie tylko jako filolog-literaturoznawca, ale też jako organizator szeroko zaplanowanych, interdyscyplinarnych studiów kulturoznawczych nad „cywilizacjami" rozmaitych obszarów Wschodu - mówił w laudacji prof. Andrzej Borowski.

- Dzisiejsza uroczystość jest dla mnie symbolicznym powrotem do Alma Mater, którą opuszczałam półwieku temu. W tych właśnie murach uczyłam się samokrytycyzmu, niezależności myśli i przede wszystkim otwarcia na świat. Mądre nauki moich profesorów sprawiały, że polonistyka była dla mojego pokolenia „królową nauk", punktem wyjścia do bezustannych poszukiwań nieokreślonej bliżej prawdy i zarazem pewności, że prawda ta istnieje za uciekającym horyzontem coraz to nowych lektur. Bycie humanistą było dla nas ideałem najwyższym i ponadczasowym. To przekonanie było najcenniejszym skarbem duchowym, który zawdzięczam krakowskiej Alma Mater i którego nie przysłoniły dalsze studia na Sorbonie - mówiła dziękując za wyróżnienie prof. Maria Delaperrière.

Żródło: Portal UJ

Zobacz galerię zdjęć