Finały konkursów organizowanych w ramach Miesiąca Języka Ojczystego

W czwartek (28 marca) na Wydziale Polonistyki UJ odbyły się finały konkursów organizowanych w ramach Miesiąca Języka Ojczystego. Inicjatywa pokazała, że język faktycznie „łączy pokolenia” – w sali 42 spotkali się uczestnicy z każdej grupy wiekowej. Odległość również nie stanowiła przeszkody – kilka grup przyjechało z naprawdę odległych zakątków Polski (o czym świadczyły także ich regionalne stroje), a dla młodzieży była to pierwsza wizyta w Krakowie. Uczestnicy zmierzyli się w dwóch konkursach – na gadkę (w trzech kategoriach wiekowych) oraz na reklamę. Jury obradowało w składzie: prof. dr hab. Józef Kąś (przewodniczący jury), dr hab. Maciej Rak, dr Patrycja Pałka oraz Helena Jaworowska (Przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Wydziału Polonistyki UJ). Podobnie jak w ubiegłych latach ogromną pracę organizacyjną wykonali koordynatorzy poszczególnych konkursów: Olga Radziszewska, Monika Brytan, Paulina Karpeta, Jakub Skałka, Patrycja Wiktor (Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ. im. M. Karasia) oraz Agata Kmiecik i Magdalena Łukasik (z Koła Naukowego Logopedii UJ). W najbliższy weekend odbędzie się jeszcze konferencja „Nasz Język Ojczysty” i tym samym zakończą się obchody Miesiąca Języka Ojczystego 2019.

Lista laureatów konkursów:

2. Adam Waligóra
3. Jakub Pławecki

Konkurs na reklamę:
1. Wiktoria Kuczera i Maciej Jawor (już drugi rok z rzędu!)
2. Dominik Wojtasik i Rafał Pilachowski

Wystąpienia laureatów będą dostępne na stronie Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki KNJS UJ.