Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybory 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jedząc kartoflaka – dialektolodzy na Mazowszu

Jedząc kartoflaka – dialektolodzy na Mazowszu

Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Rzewniu zrealizowało projekt „Na Przykopie i Zaborku. Mikrotoponimia gminy Rzewnie”, który zdobył dofinansowanie w tegorocznej edycji programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” Narodowego Centrum Kultury. Opiekunem merytorycznym prowadzonych badań był dr hab. Maciej Rak, prof. UJ, koordynatorami – Anna Skrzecz i Olga Radziszewska, a wykonawcami: Paulina Karpeta, Monika Michna, Agnieszka Wziątek, Monika Brytan, Lidia Kamińska i Jakub Skałka.

W ramach projektu odbyły się dwa obozy dialektologiczne, we wrześniu i w październiku. Studenci z KNJS UJ wraz z prof. M. Rakiem poprowadzili warsztaty dla uczniów szkół w Rzewniu, dotyczące folkloru słownego, frazeologii, regionalizmów i etnograficznego zróżnicowania Polski. Zorganizowano też kilka otwartych spotkań, podczas których mieszkańcy gminy mogli dowiedzieć się, czym jest mikrotoponimia. Wszyscy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w prowadzonych badaniach i organizowanych konkursach. Gościnne wykłady wygłosili dr hab. Kazimierz Sikora, prof. UJ, oraz dr hab. Dorota Rembiszewska, prof. IS PAN.

Podczas wywiadów dialektologicznych udało się zanotować ponad 200 nazw części wsi, pól, pastwisk i lasów. Wszystkim informatorom, dyrektorom szkół oraz pracownikom GCK i Gminy Rzewnie, których nie sposób tu wymienić, serdecznie dziękujemy za nieocenioną pomoc i wsparcie!

Zobacz galerię zdjęć