Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kujawy śladami Stanisława Przybyszewskiego

Kujawy śladami Stanisława Przybyszewskiego

W dniach 21-24 września 2019 r. członkowie Koła Naukowego Młodej Polski i Modernizmu UJ uczestniczyli w wyjeździe naukowym śladami Stanisława Przybyszewskiego, którego organizacja możliwa była dzięki współpracy z Wągrowieckim Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym im. Stanisława Przybyszewskiego.
Wyjazd rozpoczął się od wizyty na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie odbyło się spotkanie z członkami Koła Naukowego „Cykliści&Findesiecliści”. Studenci mieli okazję wysłuchać wykładu prof. dra hab. Tomasza Sobieraja na temat recepcji „Confiteor”. Następnie wzięli udział w dyskusji dotyczącej tekstu „Poznań ostoją myśli polskiej”. Dzień zakończył się zwiedzeniem poznańskich miejsc, w których przebywał pisarz.
22 września członkowie Koła odwiedzili kilka kujawskich miejscowości związanych z postaciami Stanisława Przybyszewskiego oraz Jana Kasprowicza: Inowrocław, Łojewo, Szymborze, Górę oraz Jaronty. 
Kolejny dzień studenci spędzili w Wągrowcu, gdzie przeprowadzili warsztaty w tamtejszym I Liceum Ogólnokształcącym, którego uczniem był Przybyszewski. Mieli również okazję zaprezentować spektakl, w którym pojawiły się liczne fragmenty utworów pisarza. Ostatnim punktem programu przed powrotem do Krakowa było zwiedzenie Wągrowca. 
Za pomysł na zorganizowanie wyjazdu oraz opiekę merytoryczną nad projektem dziękujemy Pani Profesor Gabrieli Matuszek-Stec.

Projekt został dofinansowany ze środków Wydziału Polonistyki UJ oraz Fundacji „Bratniak”.

Lidia Kamińska
Przewodnicząca KN Młodej Polski i Modernizmu UJ

Zobacz galerię zdjęć