Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybory 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dialektolodzy na Zaolziu

Dialektolodzy na Zaolziu
W dniach 2–4 grudnia 2022 r. grupka doktorantów i studentów związanych z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. M. Karasia uczestniczyła pod opieką prof. dr. hab. Macieja Raka w obozie dialektologicznym na Śląsku Cieszyńskim. Na Zaolzie, które tym razem znalazło się w centrum ich zainteresowania, dialektolodzy przyjechali na zaproszenie Kongresu Polaków w Republice Czeskiej oraz Fundacji Integracji Regionalnej „Skały”, w związku z projektem „Zaolziańskie spotkania dialektologiczne” finansowanym ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022”.
W piątek przyjezdni odwiedzili Polskie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie, po którym oprowadziła ich dyrektorka, Maria Jarnot. Następnie złożyli wizytę redakcji Głosu – Gazety Polaków w Republice Czeskiej oraz wysłuchali prelekcji poświęconej mniejszości polskiej na Zaolziu w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Dzień zwieńczył wykład prof. Raka, zamykający cykl towarzyszących projektowi spotkań poświęconych gwarom oraz ich badaczom.
Sobotę otworzyła wizyta w ośrodku kultury w Bystrzycy, gdzie niezwykle zajmująca (gwarowa) narracja Jana Michalika wprowadziła krakowskich gości w tajniki zaolziańskiego folkloru. Później udali się do Jabłonkowa, by przeprowadzić wywiady z podopiecznymi domu seniora przy konwencie sióstr elżbietanek, po czym wrócili do Czeskiego Cieszyna na spotkanie z działaczką miejscowego koła PZKO Anną Piszkiewicz.
Niedzielę uczestnicy wyjazdu spędzili w towarzystwie prof. Ireny Bogoczovej, językoznawczyni związanej z Uniwersytetem Ostrawskim, zwiedzając północne rubieże Zaolzia. Mieli okazję zwiedzić wnętrza zabytkowego pałacu Larisch-Mönnichów we Frysztacie oraz tzw. krzywy kościół w Karwinie-Dołach. Poza tym poznali specyfikę górniczej części regionu.
 
Jakub Skałka
fot. Zuzanna Kubowicz 
Zobacz galerię zdjęć