Eliminacje regionalne jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego

​W poniedziałek 6 marca 2023 roku w auli Collegium Novum UJ odbyły się uroczyste eliminacje regionalne jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego, któremu od dawna patronuje Wydział Polonistyki UJ.

25 osób, wyłonionych w eliminacjach pierwszego stopnia spośród 46 uczniów klas ósmych szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych z Krakowa i 9 innych miejscowości, wygłaszało 5-minutową mowę na temat konkursowego hasła, którym były słowa Korfantego: „Nie zdajemy sobie sprawy z naszej wielkości, lecz także z naszej odpowiedzialności”.
Poziom konkursu był niezwykle wysoki, a przemówienia dotyczyły rozmaitych kwestii i były bardzo zróżnicowane, co podkreśliło jury: dr Agnieszka Jurczyńska-Kłosok (WP UJ), dr hab. Katarzyna Drąg (Instytut Dziennikarstwa UPJP2), dr Tomasz Jelonek (WP UJ), Klaudia Mucha-Iwaniczko (doktorantka WP UJ), Aleksandra Kucharska (logopedka i trenerka głosu), Paulina Pawlikowska (studentka z KNJS).
Uroczystość profesjonalnie poprowadziły studentki I roku studiów magisterskich na filologii polskiej nauczycielskiej - panie Martyna Grdeń i Klaudia Kieczka.
Do udziału w Finale OKK w Katowicach skierowano 5 uczennic ze szkół ponadpodstawowych w Częstochowie, Łącku, Skawinie i Starym Sączu. Spotkają się one 10 marca z przedstawicielkami Wydziału Polonistyki w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach - pani prof. Renata Przybylska jest bowiem przewodniczącą jury w Finale, a pani dr Agnieszka Kania jedną z jurorek.
Eliminacje lokalne i regionalne XXV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, koordynowane przez dr Agnieszkę Kanię, odbywały się w ramach Miesiąca Języka Ojczystego, we współpracy z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów (Karolina Skowrońska, Patrycja Gadomska) i w ramach projektu "Profesjonalny Polonista. Praktyka i personalizacja" (Hanna Prorok, Weronika Połeć, Wiktoria Traczyńska).