Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybory 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Targi Humanistyki Cyfrowej UJ

Targi Humanistyki Cyfrowej UJ
W dniach 19 i 20 stycznia 2024 r. odbyły się na naszej Uczelni pierwsze z cyklu Targi Humanistyki Cyfrowej UJ, zorganizowane przez Jagiellońskie Centrum Humanistyki Cyfrowej i Projekt Flagowy Digital Humanities Lab. Podczas piątkowego spotkania w sali wykładowej Wydziału Filologicznego, które otworzył Prorektor ds. dydaktyki, prof. dr hab. Armen Edigarian, zaprezentowały się łącznie grupy badawcze z 8 wydziałów naszej uczelni (Wydział Polonistyki, Wydział Filologiczny, Wydział Historyczny, Wydział Filozoficzny, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej), Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum UJ CM, Centrum Informatyki UJ oraz nasi partnerzy z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Instytutu Języka Polskiego PAN. 
Prezentowano bazy danych i narzędzia cyfrowe stosowane w badaniach humanistycznych oraz interdyscyplinarne projekty badawcze reprezentujące szeroki zakres aplikacji humanistyki cyfrowej. Łącznie w obradach i dyskusjach, które trwały do późnego wieczora, wzięło udział ponad 100 osób: pracowników naukowych, doktorantów i studentów. 
W sobotę niemal równie liczna grupa zainteresowanych uczestniczyła w 12 warsztatach tematycznych, prowadzonych przez humanistów cyfrowych z UJ. W propozycji warsztatowej znalazły się narzędzia komputerowe do badań nad tekstem i obrazem, dzięki którym można było zapoznać się z projektami z dziedziny digital humanities prowadzonymi przez naszą Uczelnię. 
Spotkanie, na którym zaprezentowano potencjał cyfrowy humanistów UJ stało się okazją do konsolidacji środowiska digital humanities na Uniwersytecie Jagiellońskim, dając asumpt do dalszych prac i projektów cyfrowych. 
 
Zobacz galerię zdjęć