II Dyktando Krakowskie

6 marca br. w Auditorium Maximum odbyło się II Dyktando Krakowskie. Organizatorem Dyktanda było Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ z jego przewodniczącą p. Roksaną Kidawą na czele. Do współpracy włączyli się również liczni studenci naszego wydziału niebędący członkami koła. Ogółem ok. 100 wolontariuszy zajmowało się organizacją tego przedsięwzięcia i poprawą prac konkursowych. Na podkreślenie zasługuje ogromne zaangażowanie, czasami wręcz ofiarność, odpowiedzialność i świetna organizacja pracy naszych studentów. Ich postawa i harmonijne współdziałanie spotkały się z uznaniem zarówno władz uniwersyteckich, jak i uczestników konkursu. Dyktando objęte zostało patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, Dziekana Wydziału Polonistyki UJ oraz Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. Całość prac organizacyjnych koordynował opiekun naukowy koła językoznawców dr hab. Kazimierz Sikora. Tekst dyktanda został przygotowany przez dr hab. Mirosławę Mycawkę. W trakcie poprawy prac konkursowych uczestnicy mogli wysłuchać wykładów p. dr hab. Magdaleny Heydel (O niewidzialności tłumaczy i dlaczego są oni nam potrzebni) i prof. dr. hab. Bogusława Dunaja (Zmiany w słownictwie polskim po 1989 roku), a także wziąć udział w dyskusji panelowej na temat stanu współczesnej polszczyzny. Jury w składzie: prof. dr hab. Walery Pisarek, prof. dr hab. Renata Przybylska, prof. dr hab. Bogusław Dunaj, dr hab. Mirosława Mycawka, dr hab. Kazimierz Sikora, dr Donata Ochmann, dr Barbara Batko-Tokarz wyłoniło laureatów konkursu. Krakowskim Mistrzem Ortografii został radca prawny z Kielc – Aleksander Meresiński. Na podium znaleźli się również Marek Szopa z Gorzowa Wielkopolskiego i Michał Gniazdowski z Warszawy. Przyznano także 10 wyróżnień i 3 nagrody dla najlepszych uczestników reprezentujących młodzież szkolną. Nagrody wręczali laureatom ich fundatorzy: Prezydent Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski, JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego dr n. med. Wojciech Nowak i Dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. dr hab. Renata Przybylska. Dyktando cieszyło się dużym zainteresowaniem mediów, których przedstawiciele relacjonowali na bieżąco jego przebieg i wyniki. Druga edycja Dyktanda Krakowskiego wraz z towarzyszącymi mu wydarzeniami okazała się przedsięwzięciem ze wszech miar pożytecznym i zakończonym sukcesem. Pozostaje żywić nadzieję, że będzie ono miało swoją kontynuację w następnych latach.      

                                                                                         Mirosława Mycawka

Oto tekst dyktanda:

Nie całkiem próżne żale słynnej damy

Nadkomisarz Mrzyk, nie Hiszpan, lecz pół Wołoch, pół Hucuł, każdemu, kto ujrzał go en face, do złudzenia przypominał Jeana Reno. Mimo że pochodził z podrzeszowskiej wsi Hyżne, weekendy spędzał w połemkowskiej chyży, ulokowanej w pół drogi między Hoczwią a Rzepedzią na Podkarpaciu. Ostatnio choćby, wpółleżąc wpośród krzewów urzetu na płożących się pędach bażyny, przy wtórze terkotu czarno nakrapianego paszkota, obserwował dzierzbę, która znienacka przycupnęła na brzeżkach wpółspróchniałej dzieży. Czyhał na ekstraokazję uchwycenia jej w teleobiektywie, gdy nagle srokosz czmychnął spłoszony złowróżbnym pohukiwaniem puchacza.

Nazajutrz o brzasku, już w grodzie Kraka, by nie ulec tużpoweekendowej chandrze, komisarz mimo mżawki ruszył bez wahania w towarzystwie chyżego charta i długowłosego collie na coranną przebieżkę wzdłuż bulwaru Czerwieńskiego. Gdy most Dębnicki był tuż-tuż, jak spod ziemi wyrósł naprzeciw Mrzyka kustosz Mrzonka z Wawelu. Z wyrazem twarzy znanym z „Krzyku" Muncha, rzężąc, półgłośno wycharczał, że podczas Nocy Muzeów, korzystając z chaosu i harmidru, sportretowana przez da Vinci super-Włoszka porzuciła ramy obrazu, uprowadzając ze sobą jasnobeżową quasi-fretkę. Mrzyk raz-dwa wdrożył śledztwo i jął przeczesywać miasto. Akcja przebiegła w tempie blitzkriegu. Już po półgodzinie komisarz dostrzegł dezerterkę na placu Wszystkich Świętych. Z wprawą himalaistki wspięła się obunóż na cokół pomnika Dietla, gronostaj zaś oplótł się wokół spiżowej szyi zacnego męża niby rektorski kołnierz.

Rozsrożona dama krzyknęła: - Mam dość tej megaharówki i hiperupokorzenia. Co dzień hordy „gimbusów" natrząsają się ze mnie, „zarażając" mnie swoim żargonem. Zamiast ochów i achów słyszę ohydne komentarze w stylu: „- Laska byłaby w porzo, gdyby nie ten obciachowy rzemień wrzynający się jej w czachę". Co noc zaś z podziemi katedry wynurzają się kościotrupy monarchów i rujnują mój spokój, odstawiając żałosny danse macabre. Nadto znużył mnie już ten futrzak. Weźcie go sobie do zoo. Szop pracz się nim zajmie. Zamiast niego żądam iPhone'a bez SIM-locka i z wi-fi (Wi-Fi), gdyż zamierzam mailować (mejlować) z moją superprzyjaciółką Giocondą, chałturzącą za półdarmo w Luwrze. Mona zamrze z wrażenia, gdy dostrzeże mój profil na Facebooku. Aha, i dołóżcie mi do towarzystwa autoportrety van Gogha, Goi i Velázqueza, a hojnie obdarzony talentem artysta malarz niech mi zrobi świeży make-up i tatuaż z tchórzofretką. Hej, komisarzu, rozżarzżeż w sobie krztynę empatii! Nie żądam przecież mauzoleum à la Tadż Mahal.

Widząc, że nie na żarty to dictum, Mrzyk, nie handrycząc się i nie narażając na pogróżki, przystał na nie, byleby ustrzec włodarzy miasta przed haniebnym skandalem wszech czasów, a nużby gorszym niż naówczas, gdy futuryści wydali jednodniówkę pt. „Nuż w bżuhu". Clou tej historii? Otóż arcydzieło mistrza Leonarda przechrzczono na „Damę z komórką", a jego bohaterka zamiast fochów strzela smartfonem fotki turystom.

Linki do relacji medialnych:

http://krakow.tvp.pl/24320256/rozsrozona-dama-i-pol-hucul-na-ii-dyktandzie-krakowskim

http://krakow.gosc.pl/gal/spis/3011974.II-Dyktando-Krakowskie

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/nuz-w-bzuhu-czyli-pulapki-ii-krakowskiego-dyktanda/

http://www.tvn24.pl/krakow,50/ii-dyktando-krakowskie,625116.html

http://www.dziennikpolski24.pl/region/kronika-krakowska/a/ii-dyktando-krakowskie-nadkomisarz-mrzyk-nie-hiszpan-lecz-pol-woloch-tekst-zdjecia-wideo,9470138/

http://fakty.interia.pl/malopolskie/news-aleksander-meresinski-zwyciezca-ii-dyktanda-krakowskiego,nId,2157811?utm_source=Fakty&utm_medium=RSS&utm_campaign=RSS

http://www.eastnews.pl/en/pictures/subject/id/01157481/section/news/

http://www.newsjs.com/url.php?p=http%3A%2F%2Fwww.gazetaprawna.pl%2Fartykuly%2F926163%2Cii-dyktando-krakowie-zakonczone.html

http://m.krakow.eska.pl/newsy/nie-calkiem-prozne-zale-slynnej-damy-czyli-ii-dyktando-krakowskie-audio/125744