Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Gołebia20_4p

Web Content Display Web Content Display

Adaptacje

Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego dokłada wszelkich starań, żeby wychodzić naprzeciw potrzebom wszystkich studentów, bez względu na poziom sprawności motorycznej, stan zdrowia, czy jakiekolwiek inne okoliczności wymagające zastosowania specjalnych adaptacji. Lista oferowanych usprawnień jest z każdym rokiem aktualizowana. W chwili obecnej są to:

  • winda poruszająca się po wszystkich piętrach i dająca komunikaty głosowe znajdująca się w budynku przy ulicy Gołębiej 20
  • winda poruszająca się po dwóch z trzech pięter i dająca komunikaty głosowe znajdująca się w budynku przy ul. Grodzkiej 64
  • rampa przy wejściu do w/w budynku, zlokalizowana od strony podwórza
  • toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową znajdujące w budynkach przy ulicy Gołębiej 20 oraz Grodzkiej 64
  • tabliczki z numerami w alfabecie Braille’a znajdujące się na drzwiach wszystkich sal w budynkach przy ulicy Gołębiej 20, Gołębiej 18, Gołębiej 16 i Gołębiej 14

Dodatkowo, w ramach działalności Samorządu Studentów Wydziału Polonistyki istnieje Sekcja ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych, pozostająca w ścisłej współpracy z uniwersyteckim Działem ds. Osób Niepełnosprawnych. Sekcja zajmuje się między innymi doradztwem w zakresie dostosowywania procesu kształcenia do indywidualnych potrzeb studentów z niepełnosprawnościami, studentów zmagających się z chorobami i zaburzeniami psychicznymi lub w inny sposób narażonych na szczególne trudności w trakcie zdobywania wiedzy.

Więcej informacji na temat wsparcia edukacyjnego, oferowanego na szczeblu zarówno uniwersyteckim, jak i wydziałowym, można znaleźć pod następującymi adresami:

http://www.don.uj.edu.pl

http://www.konstelacjalwa.pl

http://www.bezpieczny-student.uj.edu.pl

https://www.facebook.com/sekcjawsze/

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z Sekcją WSZE (sekcja.wsze@gmail.com),Wydziałową Radą Samorządu Studentów, sekretariatami studenckimi lub władzami wydziału.

 

Web Content Display Web Content Display

» Gołębia 16

Dojście, dojazd do budynku

Wejście do budynku nr 16 przy ulicy Gołębiej dostępne jest dla użytkowników i użytkowniczek od strony dziedzińca wewnętrznego. By się do niego dostać, należy skorzystać z wejścia do budynku Gołębia 18.

Wejście do budynku Gołębiej 18 dostępne jest od strony ulicy, przy tym wejściu po prawej stronie na wysokości 1,6 m od ziemi znajduje się niebieska tablica z nazwą wydziału. Dojście do budynku wyłożone jest kostką brukową.

Budynek przy ulicy Gołębiej 16 stanowi fragment kompleksu budynków należących do Wydziału Polonistyki. Są to budynki przy ulicy Gołębiej 14, Gołębiej 16, Gołębiej 18 i Gołębiej 20.

Wydział Polonistyki znajduje się w strefie B ograniczonego ruchu samochodowego, więc dojazd samochodowy na wydział jest ograniczony. W bliskiej okolicy wydziału znajdują się natomiast przystanki tramwajowe i autobusowe.

  • Przystanek tramwajowy Filharmonia znajduje się w odległości 300 metrów od wydziału (linie miejskie nr 1, 2, 6, 8, 13, 18).

Wysiadając na przystanku Filharmonia, należy przejść 10 metrów, po czym skręcić w prawo w ulicę Franciszkańską. Ulicą Franciszkańską należy przejść 180 metrów, po czym skręcić w lewo w ulicę Wiślną. Z ulicy Wiślnej należy iść 40 metrów prosto, by znaleźć się na ulicy Gołębiej. Drzwi do głównego wejście do wydziału znajdują się po prawej stronie w odległości 40 metrów od rogu ulicy Wiślnej i Gołębiej.

  • Przystanek tramwajowo-autobusowy Teatr Bagatela znajduje się w odległości 450 metrów od wydziału (linie tramwajowe nr 2, 4, 8, 13, 14, 18, 20, 24 i linie autobusowe nr 124, 152, 424, 502).

Wysiadając pod Teatrem Bagatela, należy przejść 30 metrów, po czym skręcić w lewo w ulicę Karmelicką. Z ulicy Karmelickiej należy iść prosto 30 metrów, po czym skręcić w prawo w Podwale. Należy cały czas kierować się ulicą Podwale około 260 metrów, po czym skręcić w prawo na ulicę Gołębią. Aby dojść do głównych drzwi wydziału, należy kierować się 150 metrów prosto ulicą Gołębią. Drzwi do głównego wejście do wydziału znajdują się po prawej stronie.

  • Przystanek autobusowy Uniwersytet Jagielloński znajduje się w odległości 300 metrów od wydziału (linie tramwajowe nr 6, 20 i linie autobusowe nr 124, 152, 424, 502).

Wysiadając na przystanku Uniwersytet Jagielloński, należy kierować się 60 metrów prosto, po czym skręcić w lewo w ulicę Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie z ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, należy iść 10 metrów prosto i skręcić w prawo w ulicę Floriana Straszewskiego. Następnie należy kierować się 60 metrów prosto, po czym skręcić w prawo w ulicę Karola Olszewskiego. Z ulicy Karola Olszewskiego należy iść 70 metrów prosto, po czym skręcić w ulicę Jagiellońską. Z ulicy Jagiellońskiej należy kierować się 50 m prosto, po czym skręcić w prawo, by znaleźć się na ulicy Gołębiej. Drzwi do głównego wejścia do wydziału znajdują się po prawej stronie w odległości 50 metrów od ulicy Jagiellońskiej.

Miejsce zbiórki ewakuacyjnej

Miejsce zbiórki ewakuacyjnej dla budynków przy ulicy Gołębiej 14-20 znajduje się na ulicy przed budynkami. W momencie ewakuacji każde drzwi (nawet te na co dzień zamknięte) zostają otwarte przez pracowników uniwersytetu, a studenci muszą udać się do wyjścia najbliższego względem ich sali wykładowej i kierować się do miejsca zbiórki przed budynkiem Gołębiej 18.

Wejście do budynku

Wejście do budynku dostępne jest przez budynek Gołębiej 18.

Po wejściu głównymi drzwiami do budynku, należy przejść przez korytarz na dziedziniec wewnętrzny. W tym korytarzu w odległości 13 m od drzwi wejściowych po lewej stronie znajduje się portiernia. Przed drzwiami do portierni jest wysoki stopień.

Po wyjściu z korytarza głównego przy Gołębiej 18, należy iść 8 metrów prosto, a następnie skręcić w lewo w otwartą bramę prowadzącą na wewnętrzny dziedziniec Gołębiej 16. Przed bramą na dziedziniec znajduje się wysoki próg. Kiedy kierujemy się w lewo przez otwartą bramę, przemierzając dziedziniec wewnętrzny, dochodzimy do drzwi wejściowych Gołębiej 16.

Przed drzwiami wejściowymi znajduje się dwustopniowy próg, drzwi otwierane są manualnie, do wewnątrz. W środku budynku zaraz przy drzwiach wejściowych znajduje się kolejny pojedynczy próg.

Parter

Na parterze zaraz przy wejściu po obu stronach korytarza umieszczone są tablice informacyjne. W połowie korytarza w odległości 8 metrów znajduje się także stojak z gazetkami informacyjnymi oraz broszurkami.

Na korytarzu dla studentów dostępne są także ławki niebędące na stałe przymocowane do podłoża. Pierwsza ławka znajduje się w odległości 1 metra od wejścia po lewej stronie, natomiast druga ławka znajduje się w odległości 7 metrów od wejścia również po lewej stronie.

W odległości 8 metrów od wejścia, w połowie swojej długości korytarz zwęża się na szerokość 2 metrów.

Na parterze budynku Gołębiej 16 po prawej stronie zlokalizowane są sekretariaty studenckie w salach numer 43 i 44.

Drzwi pierwszego sekretariatu znajdują się w odległości 2 metrów od wejścia, natomiast drzwi drugiego sekretariatu zlokalizowane są w odległości 12 metrów od wejścia.

Przed wejściem do sekretariatu znajdują się wysokie progi.

W sali numer 43 mieszczą się sekretariaty dla kierunków :

  • Krytyka Literacka II stopień,
  • Filologia polska nauczycielska I stopień,
  • Performatyka II stopień,
  • Teatrologia II stopnia,
  • obsługa toku studiów III stopnia Wydziału Polonistyki (oprócz doktorantów Szkół Doktorskich) stypendium doktoranckie, zwiększenie stypendium doktoranckiego.

Na drzwiach sekretariatu numer 43 nad klamką umieszczona jest tabliczka brajlowska.

W sali numer 44 znajdującej się 12 metrów od wejścia do budynku mieszczą się sekretariaty dla kierunków:

  • Polonistyka – komparatystyka I i II stopnia,
  • Filologia polska nauczycielska II stopień,
  • ERASMUS+,
  • Praktyki studenckie,
  • Kulturoznawstwo – teksty kultury I i II stopnia,
  • Studia podyplomowe: Edytorstwo Redakcja Tekstu,
  • Studia Literacko Artystyczne.

Na parterze po lewej stronie naprzeciwko sekretariatów znajdują się także dwie sale wykładowe:

  • sala numer 42, w odległości 1 metra od wejścia
  • sala numer 41 – siedziba Katedry Teorii Literatury, 12 metrów od wejścia.

Przy klamce do sali numer 42 umiejscowiona jest tabliczka brajlowska. Sekretariat w sali 44 nie posiada tabliczki z informacją w Braille’u.

Przed salami numer 42 i 41 znajdują się wysokie progi.

Pierwsze piętro

Na końcu korytarza w odległości 11 metrów od wejścia do budynku zlokalizowane są schody na pierwsze piętro. Jest to jedyna możliwość dotarcia na pierwsze piętro budynku. Po pokonaniu 24 schodów, bez spocznika, dociera się na pierwsze piętro, gdzie znajduje się dziekanat Wydziału Polonistyki. Schody posiadają poręcz, jednak są one dość strome i niewyłożone wykładziną antypoślizgową.

Wszystkie pokoje na tym piętrze przeznaczone są dla dziekanatu.

Na korytarzu w odległości 2 metrów od schodów po prawej stronie znajduje się stolik z dwoma krzesłami. Nad stolikiem sufit obniża się, jest to niski spad o wysokości 1,65 metra.

Główny sekretariat dziekanatu znajduje się na końcu korytarza. By się do niego dostać, należy po pokonaniu schodów prowadzących na pierwsze piętro od razu skręcić w prawo i idąc wzdłuż poręczy dojść do końca korytarza.

Sekretariat oznaczony jest numerem 48. Przy drzwiach do sekretariatu nie ma tabliczki brajlowskiej.

Na lewo od sekretariatu za pojedynczym progiem znajdują się drzwi prowadzące do dalszych pomieszczeń przeznaczonych dla pracowników uniwersyteckich.

Drugie piętro

Schody na drugie piętro znajdują się w odległości 3 metrów od szczytu schodów prowadzących na pierwsze piętro.

Schody z poręczą są strome i nie posiadają spocznika. Brak podjazdów, schody wyłożone są wykładziną antypoślizgową. Stanowią jedyną możliwość dotarcia na drugie piętro budynku.

Nad schodami znajduje się niski sufit, jest on oznakowany jedynie przez kawałek żółtej taśmy kontrastowej. Po pokonaniu 21 schodów dociera się na drugie piętro budynku.

Na drugim piętrze znajdują się dwie sale wykładowe oraz pomieszczenia katedr. Na korytarzu przed salami znajdują się krzesła, które nie są na stałe umieszczone w wyznaczonych miejscach.

Na prawo od schodów, po prawej stronie korytarza znajdują się pomieszczenia:

  • sala numer 53 – Katedra Krytyki Współczesnej (w odległości 3,6 metra od szczytu schodów),
  • sala numer 54 – Katedra Historii Literatury Staropolskiej (w odległości 4,5 metra od szczytu schodów),
  • sala numer 55 – Katedrą Edytorstwa i Nauk Pomocniczych (w głębi korytarza za podwójnym stopniem, w odległości 1,8 metra od szczytu schodów).

Na lewo od schodów w przedsionku oddzielonym od reszty korytarza drzwiami, zlokalizowane sią pomieszczenia:

  • sala numer 51c – biuro specjalisty ds. informatyki Wydziału Polonistyki mgr. Janusza Smulskiego (w odległości 4 metrów od szczytu schodów po lewej stronie),
  • następne drzwi: sala numer 51 aKatedra Historii Literatury Staropolskiej (zlokalizowana w odległości 4 metrów od szczytu schodów),
  • sala numer 52sala wykładowa (oddalona 4 metry od szczytu schodów).

Sale numer 51c, 51a i 52 znajdują się w jednym wspólnym holu za drzwiami, przed którymi znajduje się próg, drzwi te zlokalizowane są w odległości 1,8 metra od szczytu schodów.

Toaleta na drugim piętrze budynku

W tej części budynku znajduje się toaleta.

Jest ona niedostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście do toalety jest wąskie, w środku znajdują się dwie kabiny, które nie są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, brak w nich uchwytów. Toaleta nie została wyposażona w przewijak. Nie wyodrębniono w niej podziału na część damską i męską.

Toaleta dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami

W budynku Gołębia 16 toaleta jest niedostosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Najbliższe toalety dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się:

  • na parterze budynku Gołębia 18 (w części budynku z ograniczonym dostępem – kontrola dostępu, należy wezwać portiera w celu otworzenia drzwi) lub
  • na IV piętrze budynku Gołębia 20

Toaleta dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami w budynku Gołębia 18

Aby się tam dostać należy skierować się na portiernię i zwrócić do portiera z prośbą o otwarcie drzwi na drodze do toalety. Od portierni należy kierować się lekko w prawo, przejść przez drzwi do dziedzińca wewnętrznego, następnie nadal kierować się lekko w prawo. Po prawej stronie dziedzińca napotykamy podjazd z poręczą (z lewej strony) oraz drzwi oznaczone jako sala 100 (które powinien otworzyć portier, bo zazwyczaj są zamknięte). Po wejściu do sali 100 należy skręcić w prawo i minąć kolejne drzwi. Następnie kierować się lekko w lewo i w końcu docieramy do drzwi do toalety. Klamka i włącznik światła (po prawej stronie na ścianie) zamontowane są na wysokości 1 m.

Toaleta dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami w budynku Gołębia 20

Aby się tam dostać, należy, przechodząc przez budynek Gołębiej 18, wyjść na ulicę. Następnie trzeba przejść około 20 metrów w lewą stronę. Do budynku Gołębiej 20 prowadzą czarne drzwi, przed którymi znajduje się wysoki próg. Stojąc na wprost drzwi, po prawej stronie na ścianie, na wysokości ok. 110 cm umiejscowiony został dzwonek, który służy do wezwania portiera oraz ilustrująca dzwonek tabliczka z piktogramem (znajdującą się bezpośrednio nad dzwonkiem). Drzwi wejściowe są ciężkie, dwuskrzydłowe, otwierane jest tylko prawe skrzydło. Klamka znajduje się na prawym skrzydle na wysokości ok. 140 cm.

Po wejściu do środka należy kierować się do windy. Znajduje się ona po lewej stronie od wejścia głównego, na wprost schodów na pierwsze piętro. Winda wydaje komunikaty dźwiękowe, naprzeciwko wejścia znajduje się lustro oraz poręcz, a po lewej stronie przyciski w alfabecie Braille’a. Następnie należy wjechać windą na 4 piętro budynku. Aby dostać się z windy do toalety dla osób z niepełnosprawnościami, należy iść prosto, po prawej stronie mijając wyjście schodów. Toaleta znajduje się po drugiej stronie piętra, dokładnie naprzeciw windy.

Korytarze w budynku przy Gołębiej 16

Korytarze w budynku Gołębia 16 są przestronne, niestety wyższe piętra budynku są niedostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową – w budynku brak windy.

Schody posiadają poręcze, ale brak przy nich podjazdów, są one także dość strome.

Budynek jest przyjazny psom asystującym i psom przewodnikom.

 

» Gołębia 18

Gołębia 18 – to jeden z budynków należących do Wydziału Polonistyki UJ. Wejście do Gołębiej 18 to jednocześnie przejście prowadzące do kolejnych budynków wydziału (Gołębia 16 i 14). Żeby dostać się do nich, należy przejść przez długi, wąski korytarz Gołębiej 18 i następnie przez dziedziniec wewnętrzny.

Ogólnie o dostępności budynku

Samodzielne wejście do Gołębiej 18 może być utrudnione dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Drzwi wejściowe są dość ciężkie i jedno ich skrzydło zazwyczaj jest zamknięte.

Toaleta dostosowana dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami zlokalizowana jest w części budynku z ograniczonym dostępem (kontrola dostępu, w celu otwarcia drzwi należy wezwać portiera).

Do wyższych pięter prowadzą strome schody, nie przewidziano alternatywnych sposobów komunikacji pionowej.

Nie ma również wyznaczonego pokoju wyciszenia lub pokoju na potrzeby karmienia dzieci.

W kwestii pomocy, wsparcia czy informacji należy zwrócić się do portiera.

Przy zdecydowanej większości drzwi są tabliczki w Braille’u umieszczone nad klamką.

Psy przewodniki i psy asystujące są mile widziane.

Dojazd komunikacją miejską

  • Przystanek tramwajowy Filharmonia znajduje się w odległości 300 metrów od wejścia do budynku (linie miejskie nr 1,8,13). Z przystanku należy przejść przez jezdnię na Planty, następnie kierować się na ul. Karola Olszewskiego oraz ul. Jagiellońską, na pierwszym skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej należy skręcić w prawo w ul. Gołębią.
  • Przystanek tramwajowo-autobusowy Uniwersytet Jagielloński znajduje się w odległości 300 metrów od wejścia do budynku (linia tramwajowa nr 20; linie autobusowe nr 124, 152, 424, 502). Z przystanku należy kierować się w stronę Plant, następnie skręcić w lewo w ul. Floriana Straszewskiego, na najbliższym przejściu dla pieszych przejść na Planty. Kiedy stajemy na wprost Collegium Novum, ul. Gołębia znajduje się po lewej stronie budynku.
  • Przystanek tramwajowo-autobusowy Teatr Bagatela znajduje się w odległości 450 metrów od wejścia do budynku (linie tramwajowe nr 4, 8, 13, 14, 20, 24; linie autobusowe nr 124, 152, 424, 502). Należy kierować się w stronę Plant, przejść przez jezdnię, następnie kierować się w prawo, mijając ulice Szewską oraz Św. Anny. Gdy dojdziemy do placu przed Collegium Novum, ul. Gołębia będzie po lewej stronie.

Na drodze z przystanków do budynku nie ma znacznych różnic wysokości (np. schodów, wysokich krawężników).

Dojazd samochodowy i parking

Gołębia 18 znajduje się w strefie B ograniczonego ruchu samochodowego, co utrudnia dojazd samochodowy bezpośrednio do budynku. Przy posiadaniu uprawnienia do parkowania w takiej strefie można zaparkować na ul. Gołębiej lub Wiślnej.

Gdy takiego uprawnienia nie ma, najlepszym rozwiązaniem byłoby parkowanie np. na placu Wszystkich Świętych, przy ulicach: Smoleńsk, Marszałka J. Piłsudskiego, Jabłonowskich lub Kapucyńskiej.

Otoczenie budynku (lokalizacja)

Budynek znajduje się pomiędzy Gołębią 16 (z lewej strony, jeśli patrzeć prosto na wejście) i Gołębią 20 (z prawej strony). Jest jednym z budynków stojących obok siebie bez żadnej przestrzeni pomiędzy nimi. Ten ciąg stanowią Gołębia 12, 14, 16, 18 oraz 20.

Z prawej strony od drzwi wejściowych do Gołębiej 18 jest umieszczona metalowa tabliczka w kolorze granatowym informująca o tym, że ten budynek należy do Wydziału Polonistyki UJ. To jest cecha najlepiej wyróżniająca Gołębią 18 wśród budynków sąsiednich.

Jeśli patrzymy prosto na drzwi, za naszymi plecami znajdują się tablice ogłoszeniowe oraz brama wejściowa do dziedzińca Wydziału Historycznego oraz Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, która jest otwarta w godzinach od 8 do 16.

Ulica Gołębia znajduje się w strefie B ograniczonego ruchu samochodowego, co powoduje, że ruch na niej jest stosunkowo nieduży i bezpieczny. Na ulicy brak oznaczonych przejść pieszych. Cała ulica wyłożona jest kostką brukową.

Wejście główne

Wejście główne do Gołębiej 18 to dość ciężkie dwuskrzydłowe otwierane ręcznie drzwi, których lewe skrzydło jest zazwyczaj zamknięte. Klamka zamontowana jest na prawym skrzydle, natomiast drzwi otworzyć można bez naciśnięcia na nią, tylko je pchając.

Portier może udzielić pomocy osobie z niepełnosprawnościami (np. otworzyć przed nią drzwi, w tym lewe skrzydło, gdyby prawe okazało się za wąskie). Przywołaniu portiera służą dwa dzwonki umieszczone po prawej stronie od drzwi: jeden na wysokości 1,5 m, drugi na wysokości 1 m od ziemi. Niższy przycisk jest oznaczony metalową tabliczką ze znakiem osób z niepełnosprawnościami. Portiera można też przywołać z innego miejsca dzwoniąc na podany numer telefonu — 519 307 883.

Przy wejściu głównym nie ma żadnych progów.

Portiernia

Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego.

Aby udać się do portierni od wejścia głównego, należy minąć jedne drzwi ze stopniem oznaczonym kontrastowo i jedną drewnianą ławę. Na końcu korytarza, po lewej stronie od wejścia, po przejściu ok. 10 m znajduje się portiernia. Gdy obrócimy się w lewo (tzn. prosto do portierni), z prawej strony będzie znajdował się stół ze środkami dezynfekcyjnymi (1 m wysokości od ziemi) oraz tablica ogłoszeniowa.

Przy portierni znajduje się wycieraczka i stopień oznaczony kontrastowo. Wejście do portierni to dość wąskie dwuskrzydłowe drzwi, prawe skrzydło zazwyczaj jest zamknięte i ma okienko na wysokości 1,2 m. Klamka jest zamontowana na lewym skrzydle na wysokości 1,3 m. Nad klamką jest umieszczona tabliczka w Braille’u. Drzwi można otworzyć, naciskając na klamkę i ciągnąc. Z portierem można skontaktować się też przez okienko: wystarczy zapukać.

Szatnia

Ani w Gołębiej 18, ani w budynkach sąsiednich nie ma szatni. Portier nie przyjmuje rzeczy na przechowywanie.

Ewakuacja z budynku

Miejsce zbiórki ewakuacyjnej znajduje się przy głównym wejściu do budynku.

Plan ewakuacyjny parteru oraz krzesło ewakuacyjne znajdują się po prawej stronie od drzwi prowadzących do korytarza naprzeciwko portierni. Od wejścia głównego można do nich dojść kierując się prosto około 10 metrów i mijając po prawej stronie po kolei: przycisk przeciwpożarowy na ścianie, dwie drewniane ławki z rządem gablot informacyjnych nad nimi, kosz na śmieci i tablicę informacyjną nad nim. Między koszem a drzwiami do prawej części korytarza znajduje się krzesło ewakuacyjne, na ścianie między tablicą ogłoszeniową a wskazanymi drzwiami – plan ewakuacyjny parteru.

Plan ewakuacyjny pierwszego piętra napotkamy na ścianie po lewej stronie po wejściu schodami na pierwsze piętro.

Parter

Opis parteru będzie prowadzony od wejścia głównego.

Z lewej strony korytarza mijamy kaloryfer, napotykamy drzwi do pokoju 1 (sekretariatu Rady Dyscypliny Literaturoznawstwo), do których prowadzi stopień oznaczony kontrastowo. Z lewej strony od drzwi, kiedy stoimy na wprost nich, jest umieszczona tabliczka informacyjna ze wskazaniem godzin, w których jest czynny sekretariat. Na drzwiach mieści się kartka z informacją o obsłudze toku studiów. Klamka jest zamontowana na wysokości 1,3 m, nad nią jest umieszczona tabliczka w Braille’u.

Idąc dalej wzdłuż korytarza, mijamy ławę drewnianą i gablotę informującą między innym o strukturze organizacyjnej Wydziału Polonistyki.

Przechodząc dalej, po lewej stronie spotykamy portiernię. Przy drzwiach do niej znajduje się wycieraczka i stopień oznaczony kontrastowo. Kierując się dalej prosto, możemy przejść przez drzwi wejściowe do dziedzińca wewnętrznego. Są one dwuskrzydłowe, lewe skrzydło jest zazwyczaj zamknięte, natomiast prawe otwarte. Przed lewym skrzydłem mieści się stół ze środkami dezynfekcyjnymi (na wysokości 1 m od ziemi) i tablica ogłoszeniowa, co może utrudniać manewrowanie w przestrzeni koło portierni.

Kierując się od wejścia głównego na wprost, z prawej strony mijamy przycisk przeciwpożarowy umieszczony na ścianie na wysokości 1,5 m od ziemi. Dalej na ścianie jest zamontowany rząd gablot ogłoszeniowych i informacyjnych, pojedyncza tablica ogłoszeniowa i plan ewakuacyjny. Pod gablotami stoją dwie ławki drewniane. Pod tablicą umieszczony jest kosz na śmieci, pod planem ewakuacyjnym – krzesło ewakuacyjne.

Następnie napotykamy dość wąskie podwójne dwuskrzydłowe drzwi wiodące do prawej części korytarza, przy nich – stopnień oznaczony kontrastowo. Ich lewe skrzydła zazwyczaj są zamknięte, natomiast prawe – otwarte. Za stopniem jest też próg oznaczony kontrastowo.

Kiedy przejdziemy przez te drzwi, znajdujemy się w kolejnym korytarzu. Po lewej stronie na ścianie jest umieszczony włącznik światła na wysokości 1,4 m, dalej – stosunkowo niskie okno z szerokim parapetem, na którym leżą materiały poligraficzne. Przy parapecie stoją dwa pojemniki na śmieci. Dalej znajdują się nieoznaczone strome kręte schody wiodące na następne piętro, przed nimi – wycieraczka.

Z prawej strony korytarza jest sala 4 (niedydaktyczna). Klamka jest zamontowana na lewym skrzydle na wysokości 1,2 m, nad nią – tabliczka w Braille’u.

Na wprost wejścia do tego korytarza są zlokalizowane wąskie jednoskrzydłowe drzwi do toalety męskiej i damskiej, przy których znajdują się wycieraczka i próg oznaczony kontrastowo. Z lewej strony na ścianie jest umieszczony włącznik światła na wysokości 1,4 m. Nad klamką do drzwi jest tabliczka w Braille’u. W toalecie pierwsza kabina po lewej stronie od wejścia jest damska, druga męska, trzecia jest zamknięta.

Gdy skręcimy w lewo od wejścia do korytarza, kierując się do schodów i stając prosto przed nimi, po lewej stronie napotkamy okno z bardzo niskim szerokim parapetem, a po prawej – salę 6 (niedydaktyczna), do której prowadzą drzwi z nieoznaczonym progiem. Klamka jest zamontowana na prawym skrzydle na wysokości 1,2 m, nad nią – tabliczka w Braille’u.

Jeśli wrócimy przez drzwi prowadzące do pierwszej części korytarza, po prawej stronie będzie znajdowało się wyjście do dziedzińca wewnętrznego niemające progów ani stopni.

Dziedziniec wewnętrzny

Zaraz po wejściu na dziedziniec z lewej strony mijamy ścieżkę prowadzącą do pomieszczenia służbowego. Następnie mały ogród po obu stronach ścieżki, ława z koszem na śmieci obok i przejście do terenu Gołębiej 16. Z prawej strony od przejścia napotkamy jeszcze dwie ławy: jedną pod ścianą i drugą przy ogrodzie.

Z prawej strony dziedzińca mieści się mały ogród, a kierując się lekko w prawo, spotkamy podjazd z poręczą (z lewej strony) wiodący do sali 100, w której znajduje się toaleta przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami. Sala ta zlokalizowana jest w strefie ograniczonego dostępu. Drzwi do niej są szerokie oraz jednoskrzydłowe i zazwyczaj są zamknięte, więc chcąc skorzystać z toalety, należy zwrócić się do portiera. Z prawej strony od drzwi jest umieszczony przycisk służący do włączenia lampy.

Po wejściu do sali 100 należy skręcić w prawo i przejść przez kolejne drzwi (jednoskrzydłowe, szerokie). Zaraz przed nami z prawej strony będą strome schody do wyższych pięter, które nie wiodą do żadnych pomieszczeń udostępnianych osobom studiującym. Z prawej strony też znajduje się okno z parapetem i koszem na śmieci tuż przy nim. Natomiast przechodząc lekko w lewo, spotkamy jednoskrzydłowe szerokie drzwi do toalety i włącznik światła na ścianie z prawej strony, zamontowany na wysokości 1 m. Klamka do drzwi znajduje się na takiej samej wysokości.

Pierwsze piętro

Na pierwsze piętro można się dostać w jedyny sposób – nieoznaczonymi stromymi krętymi schodami z poręczą po lewej stronie i wycieraczką przed nimi. Pokonawszy je znajdujemy się w korytarzu. Wszystkie drzwi na tym piętrze są oznaczone tabliczkami w Braille’u umieszczonymi nad klamką. Klamka do każdych drzwi jest zamontowana na wysokości 1,2 m.

Na ścianie z lewej strony jest umieszczony plan ewakuacyjny pierwszego piętra i dwa włączniki światła. Przed nami jest okno z niskim szerokim parapetem, na którym mieszczą się środki do dezynfekcji i materiały poligraficzne. Po naszej prawej stronie są dwa dekoracyjne stopnie, na których można usiąść i odpocząć.

Kiedy skręcimy w prawo od schodów, przed nami znajduje się sala 8 (dydaktyczna). Wejście do niej to poprzedzone nieoznaczonym progiem dwuskrzydłowe drzwi z klamką na prawym skrzydle. Z naszej lewej strony drzwi do balkonu, które zazwyczaj są zamknięte oraz dwa kosze na śmieci.

Z tego miejsca obrócimy się o 180 stopni. Kierując się prosto, napotykamy dwuskrzydłowe drzwi z nieoznaczonym progiem, zazwyczaj otwarte.

Kiedy przez nie przejdziemy, z naszej lewej strony będzie znajdowała się toaleta męska z drzwiami jednoskrzydłowymi i włącznikiem światła na ścianie po lewej stronie od nich. Przy wejściu do toalety także jest próg nieoznaczony.

Prosto przed nami znajduje się sala 9 (dydaktyczna). Wejście do niej to dwuskrzydłowe drzwi z klamką na prawym skrzydle i niskim progiem.

Kiedy skręcimy z tego miejsca w prawo i przemieścimy się lekko w lewo, miniemy dwa niskie okna z szerokimi parapetami po prawej stronie i wieszak stojący po lewej. Napotkamy salę 10 (katedrę Historii Literatury Polskiej XX wieku). Wejście do niej to jednoskrzydłowe drzwi bez progu.

Stojąc naprzeciwko tych drzwi skręcimy w lewo. Prosto przed nami będzie znajdowała się sala 12 (katedra Historii Literatury Polskiej XX wieku). Wejście do niej to dwuskrzydłowe drzwi bez progu z klamką na lewym skrzydle. Po naszej lewej stoi szafa pracownicza. Po prawej stronie jest sala 11 (katedra Historii Literatury Polskiej XX wieku), wejście do niej to jednoskrzydłowe drzwi bez progu.

Toalety

Toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parterze. Najszybsza trasa do niej od wejścia głównego to:

  • skierować się prosto do portierni, która znajduje się po lewej stronie, przywołać portiera, żeby ten otworzył drzwi do toalety,
  • kierując się lekko w prawo przejść przez drzwi do dziedzińca wewnętrznego,
  • na dziedzińcu znów kierować się lekko w prawo, żeby napotkać podjazd z poręczą (z lewej strony),
  • wejść przez drzwi oznaczone jako sala 100 (które powinien otworzyć portier),
  • skręcić w prawo i minąć kolejne drzwi,
  • kierować się lekko w lewo i w końcu napotkać drzwi do toalety. Klamka i włącznik światła (po prawej stronie na ścianie) zamontowane są na wysokości 1 m.

Damska i męska toaleta znajduje się na parterze. Dojść do niej od wejścia głównego można w następujący sposób:

  • kierując się prosto, zrównać się z portiernią,
  • stojąc na wprost przejścia na dziedziniec skręcić w prawo, przejść przez wąskie dwuskrzydłowe drzwi, przed którymi jest stopień oznaczony kontrastowo,
  • kierować się prosto do jednoskrzydłowych drzwi, przy których znajdują się wycieraczka i próg oznaczony kontrastowo. Nad klamką do drzwi jest tabliczka w Braille’u. W toalecie pierwsza kabina po lewej stronie jest damska, druga męska, trzecia jest zamknięta.

Druga męska toaleta znajduje się na pierwszym piętrze. Żeby dostać się do niej od wejścia głównego, należy:

  • kierować się prosto do portierni a następnie skręcić w prawo,
  • przejść przez wąskie dwuskrzydłowe drzwi, przed którymi jest stopień oznaczony kontrastowo,
  • kierować się w lewo do nieoznaczonych stromych krętych schodów z poręczą po lewej stronie i wycieraczką przed nimi,
  • pokonać te schody i dotrzeć do korytarza,
  • skręcić w lewo uważając na nieoznaczony próg i przejść przez drzwi dwuskrzydłowe, zazwyczaj otwarte,
  • skręcić w lewo. Wejście to drzwi jednoskrzydłowe z włącznikiem światła na ścianie po lewej stronie od nich. Nad klamką do drzwi jest tabliczka w Braille’u. Przy wejściu do toalety także jest próg nieoznaczony.

Odpoczynek

Na parterze w korytarzu zaraz po wejściu do budynku znajdują się trzy ławy: jedna z lewej strony między pokojem 1 a portiernią, dwie z prawej strony między wejściem a drzwiami do prawej części korytarza.

Na dziedzińcu wewnętrznym znajdują się trzy ławy: jedna po lewej stronie od przejścia do terenu Gołębiej 16, dwie po prawej stronie.

Po prawej stronie na pierwszym piętrze można napotkać schody dekoracyjne – dwa stopnie zakończone małą platformą, które nie prowadzą w żadne inne miejsce. Oprócz tego można usiąść na niskich parapetach przy oknach wzdłuż całego korytarza.

Na terenie budynków sąsiednich też są ławy. Najbliższa palarnia, w postaci ustawionej na około metrowym stojaku popielniczki na wolnym powietrzu, znajduje się po prawej stronie od przejścia na teren dziedzińca Gołębiej 14.

Układ pomieszczeń w Gołębiej 18 (podsumowanie)

  • Portiernia: parter
  • Sekretariat Rady Dyscypliny Literaturoznawstwo: pokój 1 (parter)
  • Sale dydaktyczne: sale 8, 9, 11 (pierwsze piętro)
  • Katedra Historii Literatury Polskiej XX wieku: sale 10, 11, 12 (pierwsze piętro)
  • Toalety: damska i męska (parter), toaleta dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami (parter), męska (pierwsze piętro).

» Gołębia 20

Otoczenie:

Budynek Wydziału Polonistyki przy ul. Gołębiej 20 zlokalizowany jest obok innych budynków Wydziału Polonistyki przy ul. Gołębiej 18, 16, 14.

Ulica Gołębia znajduje się w strefie B ograniczonego ruchu samochodowego, co powoduje, że ruch na niej jest stosunkowo nieduży i bezpieczny. Na ulicy brak oznaczonych przejść dla pieszych. Ulica Gołębia jest wyłożona kostką brukową, co skutkuje licznymi nierównościami i może powodować trudności w poruszaniu się.

Dojazd komunikacją miejską:

  • Przystanek tramwajowy Filharmonia znajduje się w odległości 300 metrów od wejścia do budynku (linie miejskie nr 1, 8, 13, 73). Od przystanku Filharmonia należy kierować się na ulicę Wiślną, następnie skręcić w ul. Gołębią.
  • Przystanek autobusowo-tramwajowy Uniwersytet Jagielloński znajduje się w odległości 300 metrów od wejścia do budynku (linia tramwajowa nr 20; linie autobusowe nr 124, 152, 352, 424, 502). Od przystanku Uniwersytet Jagielloński należy kierować się w stronę ulicy Floriana Straszewskiego. Następnie skręcić w prawo w ul. Floriana Straszewskiego. Następnie w lewo w ul. Jagiellońską i kolejno w prawo w ul. Gołębią.
  • Przystanek autobusowo-tramwajowy Teatr Bagatela znajduje się w odległości 450 metrów od wejścia do budynku (linie tramwajowe nr 4, 8, 13, 14, 20, 24; linie autobusowe nr 124, 152, 424, 502). Z przystanku Teatr Bagatela należy kierować się ul. Juliana Dunajewskiego na południowy zachód w stronę ul. Szewskiej. Następnie należy skręcić w lewo na Planty. Na Plantach w lewo w ul. Gołębią.

Dojazd samochodowy i parking:

Gołębia 20 znajduje się w strefie B ograniczonego ruchu samochodowego, co utrudnia dojazd samochodowy bezpośrednio do budynku. Przy posiadaniu uprawnienia do parkowania w takiej strefie można zaparkować na ul. Gołębiej lub Wiślnej.

Gdy takiego uprawnienia nie ma, najlepszym rozwiązaniem byłoby parkowanie np. przy ulicach Smoleńsk, Marszałka J. Piłsudskiego, Jabłonowskich lub Kapucyńskiej.

Wejście:

Przed drzwiami znajduje się wysoki próg. Stojąc na wprost drzwi, po prawej stronie na ścianie, na wysokości ok. 110 cm umiejscowiony mamy dzwonek, który służy do wezwania portiera oraz ilustrująca dzwonek tabliczka z piktogramem. Drzwi wejściowe są ciężkie, dwuskrzydłowe, otwierane jest tylko prawe skrzydło. Klamka znajduje się na prawym skrzydle na wysokości ok. 140 cm.

Parter:

Za drzwiami wejściowymi, po prawej stronie zlokalizowana jest ławeczka. Na wprost znajdują się kolejne drzwi, białe, jednoskrzydłowe, o szerokości 90 cm, zazwyczaj otwarte, zaczepione o trzymacz drzwiowy, otwierane do wewnątrz. Za tymi drzwiami, po prawej stronie znajduje się biblioteka wydziałowa, do której prowadzą dwa stopnie (jeden bardzo wysoki, kolejny za nim niski). Drzwi prowadzące do biblioteki są dwuskrzydłowe, otwierane jest jedno skrzydło do wewnątrz. Po wejściu do biblioteki po lewej stronie i naprzeciwko wejścia znajdujemy szafki z katalogiem kartkowym. Po prawej stronie od wejścia usytuowane są stoliki i krzesła. Po wyjściu z biblioteki po prawej stronie znajdują się kosze na śmieci, następnie schody prowadzące na górę oraz drzwi. Na następnej ścianie (na wprost od wejścia) roll-up JCJ oraz portiernia. Po lewej stronie od wejścia znajduje się magazyn biblioteki, do którego prowadzi wysoki próg (brak wejścia do niego), następnie kominek oraz stolik z płynami do dezynfekcji.

Winda:

Po lewej stronie od wejścia głównego znajdują się drzwi do magazynu do biblioteki, następnie kominek, stolik z płynami do dezynfekcji i wejście do wnęki z windą. Winda znajduje się na wprost schodów na pierwsze piętro. Obsługuje wszystkie piętra, wydaje komunikaty dźwiękowe, naprzeciwko wejścia znajduje się lustro oraz poręcz, a po lewej stronie przyciski w alfabecie Braille’a.

Portiernia:

Na wprost, ok. 10 kroków od drzwi wejściowych znajduje się oddzielone pomieszczenie oraz okienko, przy którym siedzi portier. Okienko znajduje się dość wysoko (niedostępne dla osób poruszających się na wózku), jest małe i słabo widoczne. Kontakt z portiernią można również nawiązać telefonicznie – numer telefonu: 519-307-883.

Pierwsze piętro:

Na pierwsze piętro prowadzą schody, które znajdują się po prawej stronie od wejścia głównego, za wejściem do biblioteki. Schody są kamienne, o standardowej szerokości, z poręczą, są podzielone na 3 części, każda z części jest oddzielona spocznikiem. W środku schodów w pierwszej części znajduje się metalowa krata (otwarta), która przerywa ciągłość poręczy po obu stronach schodów. Kiedy wchodzimy po schodach, na 6 stopniu, licząc od podestu, po lewej stronie, docieramy do miejsca, w którym poręcz kończy się i zaczyna się murek, biegnący już do końca schodów (czyli przez ok. 4 stopnie).

Po wejściu na pierwsze piętro, po prawej stronie docieramy do wnęki, w której po prawej stronie znajduje się szafa, następnie pomieszczenie administracyjne. Po lewej stronie od pomieszczenia administracyjnego zlokalizowana jest sala nr. 12. Na wprost wejścia do wnęki umiejscowiona jest toaleta damska, przed którą znajduje się próg. Drzwi do toalety są zazwyczaj otwarte (jednoskrzydłowe, otwierane do zewnątrz z samozamykaczem). Toaleta jest niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W toalecie po lewej stronie znajdują się dwie umywalki oraz duże lustro, następnie za kolejnymi drzwiami są 3 kabiny i dwa pomieszczenia techniczne.

Na wprost od wyjścia z toalety rozpoczyna się korytarz prowadzący do dalszej części piętra. Po wyjściu z wnęki, po prawej stronie napotykamy kosz na śmieci oraz narożną ławkę. Następnie fragment wystającej kolumny, za nią znajdują się drzwi do sali numer 13 (niski próg), następnie znów fragment wystającej kolumny oraz wejście do wnęki z windą (na wprost) i katalogiem czasopism i książek do czytelni (po prawej i lewej stronie).

Po wyjściu z wnęki, znowu możemy natknąć się na fragment wystającej kolumny, a następnie docieramy do drzwi do strefy studenckiej (sala nr. 15), które są dwuskrzydłowe (otwierane tylko jedno skrzydło do wewnątrz) oraz do sali numer 16. Obok sali numer 16 znajduje się ławeczka. Naprzeciw tych miejsc znajduje się rząd 3 kolumn, a za nimi wystawa umieszczona na ruchomych tablicach. Naprzeciwko sali numer 15 znajduje się czytelnia (sala numer 17), do której prowadzi wysoki próg, oznaczony taśmą kontrastową. Po lewej stronie od czytelni znajdują się schody na drugie piętro.

Drugie piętro:

Schody prowadzące na drugie piętro są kamienne. Kiedy idziemy w górę, po prawej stronie mamy poręcz, która co jakiś czas przerywana jest wystającymi ze ściany kolumnami. Po prawej stronie schodów mijamy murek z wystającymi w górę kamiennymi elementami.

Po wyjściu na drugie piętro, po prawej stronie od schodów docieramy do wnęki. Za wejściem do wnęki, po prawej stronie jest wysoki próg (oznaczony żółta taśmą), za progiem na wprost znajdują się drzwi do pomieszczenia gospodarczego oraz po lewej stronie sala numer 18.

Na wprost wejścia do wnęki (analogicznie do piętra 1) znajduje się toaleta męska. Do toalety prowadzą jednoskrzydłowe drzwi, z samozamykaczem, otwierane na zewnątrz, zazwyczaj otwarte. W toalecie po lewej stronie od wejścia zlokalizowane są dwie umywalki z dużym lustrem, następnie drzwi (otwarte), za którymi znajdują się 4 kabiny.

Po wyjściu z toalety po prawej stronie napotykamy ławkę, a obok niej po prawej stronie wyjście z wnęki.

Naprzeciwko schodów prowadzących na drugie piętro znajdują się kosze na śmieci oraz kaloryfer. Na tej samej ścianie znajduje się wystający kawałek kolumny oraz narożna ławka.

Po prawej stronie korytarza, naprzeciwko schodów z pierwszego piętra znajdują się sale numer 19, wnęka do windy oraz sala 20. Sale oddzielone są od siebie wystającymi fragmentami kolumn (analogicznie jak piętro niżej). Naprzeciwko sal znajdują się ławeczki. Po wyjściu z windy, kierując się w prawo, docieramy do sal numer 20, 21 oraz do biurka z krzesłem. Naprzeciwko sali 20 znajdują się drzwi (jednoskrzydłowe, zazwyczaj otwarte, otwierane do wewnątrz, z samozamykaczem), a obok nich ławka. Za drzwiami po prawej stronie jest sala numer 22, na wprost drzwi sala numer 23, a po lewej stronie schody na trzecie piętro.

Trzecie piętro:

Na trzecie piętro prowadzą schody, kamienne, dość szerokie, z poręczą po obu stronach. Po wejściu na trzecie piętro, po prawej stronie mijamy dwa pomieszczenia służbowe, po lewej stronie zlokalizowane są drzwi dwuskrzydłowe, otwierane do zewnątrz (zazwyczaj otwarte). Po prawej stronie za tymi drzwiami znajdują się kosze na śmieci oraz ławeczka. Naprzeciwko tych drzwi znajduje się sala numer 25 (Katedra Historii Języka i Dialektologii). Następnie korytarz rozszerza się, a na jego środku znajdują się schody prowadzące na wyższe piętra. Naprzeciwko wejścia na schody znajduje się pomieszczenie, do którego prowadzą jednoskrzydłowe drzwi otwierane do zewnątrz, w którym: na wprost od wejścia jest winda, po prawej stronie ławeczka następnie sale numer: 26 (Katedra Współczesnego Języka Polskiego) oraz 27 (Katedra Historii Języka i Dialektologii). Po wyjściu z tego pomieszczenia po prawej stronie mamy wejście do korytarza z salami numer: 28A (Katedra Historii Języka i Dialektologii) i 28B (Katedra Lingwistyki Kulturowej i Socjolingwistyki) - sale znajdują się po lewej stronie korytarza. Po wyjściu z tego korytarza po prawej stronie znajduje się sala numer 29 (Katedra Współczesnego Języka Polskiego) oraz sala 30 (Katedra Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej). Obok sali numer 30 po lewej stronie znajduje się wejście do korytarza (jednoskrzydłowej drzwi otwierane do wewnątrz). Po wejściu do tego korytarza po prawej stronie znajduje się duża szafa, następnie sale numer 31, 35, 36 (Katedra Komparatystyki Literackiej), 34 (Katedra Lingwistyki Kulturowej i Socjolingwistyki) oraz 32, 33 (Katedra Teorii Komunikacji). Po lewej stronie od drzwi są dwa krzesła i kosz na śmieci. Po wyjściu z tego korytarza, po prawej stronie, przy ścianie znajduje się ławeczka, a na wprost niej schody prowadzące na wyższe piętra.

Schody są drewniane, nowoczesne w porównaniu z resztą budynku, dzielą się na 2 części, rozdzielone od siebie podestami. Schody znajdują się na środku korytarza czwartego piętra. Wokół nich rozmieszone są doniczki z kwiatami a naprzeciwko nich sale.

Czwarte piętro:

Na czwartym piętrze znajdują się liczne siedziby katedr oraz redakcja czasopism Wydziału Polonistyki UJ. Cały obszar piętra jest dobrze doświetlony dzięki oknom dachowym. Po wyjściu na piętro, po prawej stronie docieramy do sali numer 51 (Katedra Kultury Literackiej Pogranicza i Pracowania Kultury Litwy). Następne jednoskrzydłowe drzwi z samozamykaczem prowadzą do toalety dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Jest ona odpowiednio dostosowana – drzwi są na tyle szerokie, że osoba poruszająca się na wózku bez trudu może dostać się do środka, zamontowane są również uchwyty ułatwiające korzystanie. Obok niej znajduje się następna toaleta (zamknięta). Następne drzwi po prawej stronie prowadzą kolejno do sal o numerach: 48, 47 (która prowadzi dalej do pokoi 45, 46), 44 (Katedra Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej), 43 (Katedra Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej), 42 (Katedra Współczesnego Języka Polskiego), 41 (redakcja czasopism Wydziału Polonistyki UJ), sala 40. Zaraz obok umieszczona jest winda, wieszak na ubrania, sale numer 55, 54, 53 (Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych), a następnie znajdują się dwie ławki oraz sala numer 52 (Katedra Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu). Całe piętro ma układ prostokąta – na środku znajduje się wyjście schodów, a po bokach rozmieszczone są pomieszczenia. Aby dostać się z windy do toalety dla osób z niepełnosprawnościami, należy iść prosto, po prawej stronie mijając wyjście schodów. Toaleta znajduje się po drugiej stronie piętra, dokładnie naprzeciw windy.

Układ pomieszczeń w budynku Wydziału Polonistyki przy Gołębiej 20 (Podsumowanie)

Biblioteka Wydziału Polonistyki

parter

Sale dydaktyczne

sala 12, 13, 16 – I piętro

sala 18, 19, 20, 21, 22, 23 – II piętro

Strefa studencka

sala 15 – I piętro

Czytelnia Wydziału Polonistyki

sala 17 – I piętro

Katedra Historii Języka i Dialektologii

sala 25, 27, 28A – III piętro

Katedra Współczesnego Języka Polskiego

sala 26, 29 – III piętro

sala 42 – IV piętro

Katedra Lingwistyki Kulturowej i Socjolingwistyki

sala 28B, 34 – III piętro

Katedra Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej

sala 30 – III piętro

sala 43, 44 – IV piętro

Katedra Teorii Komunikacji

sala 33 – III piętro

Katedra Komparatystki Literackiej

sala 36 – III piętro

Katedra Kultury Literackiej Pogranicza i pracowania kultury Litwy

sala 51 – IV piętro

Katedra Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu

sala 52 – IV piętro

Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych

sala 53 – IV piętro

Redakcja czasopism Wydziału Polonistyki UJ

sala 41 – IV piętro

Toalety (podsumowanie)

W budynku znajduje się jedna toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, zlokalizowana na czwartym piętrze. Aby dostać się z windy do toalety dla osób z niepełnosprawnościami, należy iść prosto, po prawej stronie mijając wyjście schodów. Toaleta znajduje się po drugiej stronie piętra, dokładnie naprzeciw windy. Do toalety prowadzą szerokie, jednoskrzydłowe drzwi z samozamykaczem, otwierające się na zewnątrz. Toaleta wyposażona jest w uchwyty ułatwiające korzystanie.

Toaleta damska znajduje się na pierwszym piętrze, po prawej stronie od schodów. Drzwi do toalety są zazwyczaj otwarte (jednoskrzydłowe, otwierane do zewnątrz z samozamykaczem. Toaleta jest niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W toalecie po lewej stronie znajdują się dwie umywalki oraz duże lustro, następnie za kolejnymi drzwiami są 3 kabiny i dwa pomieszczenia techniczne.

Toaleta męska znajduje się na drugim piętrze, po prawej stronie od wyjścia schodów. Do toalety prowadzą jednoskrzydłowe drzwi, z samozamykaczem, otwierane na zewnątrz, zazwyczaj otwarte. W toalecie po lewej stronie od wejścia zlokalizowane są dwie umywalki z dużym lustrem, następnie drzwi (otwarte), za którymi znajdują się 4 kabiny.

Miejsce zbiórki ewakuacyjnej

Miejsce zbiórki ewakuacyjnej dla budynków przy ulicy Gołębiej 14-20 znajduje się na ulicy przed budynkami. W momencie ewakuacji każde drzwi (nawet te na co dzień zamknięte) zostają otwarte przez pracowników uniwersytetu, a studenci muszą udać się do wyjścia najbliższego względem ich sali wykładowej i kierować się do miejsca zbiórki przed budynkiem.