Obóz dialektologiczny na Podhalu i Spiszu

W dniach 6–10 lipca 2015 r. staraniem Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki KNJS UJ odbył się obóz dialektologiczny na Podhalu i Spiszu. Grupie badawczej, złożonej z dziewięciorga studentów, przewodniczył dr Maciej Rak.

               Obóz rozpoczął się wygłoszoną przez dr. M. Raka prelekcją, która dotyczyła gwary podhalańskiej. Studenci zwiedzili też skansen w Jurgowie – Zagrodę Sołtysów (jest to jeden z oddziałów Muzeum Tatrzańskiego). Bardzo atrakcyjnym elementem obozu była sztuka Baby i dezerterzy, wystawiona w Domu Ludowym (Bukowina Tatrzańska) przez aktorów Amatorskiego Teatru Ludowego im. Józefa Pitoraka. Baby i dezerterzy to podhalańska adaptacja komedii Aleksandra Fredry Damy i huzary, przygotowana przez Jana Gutta-Mostowego (1923–2006). Kolejnym punktem obozu była wyprawa do Morskiego Oka (na szczęście dopisała pogoda).

               Podczas badań udało się przygotować prawie 20 godzin nagrań gwarowych z mieszkańcami Jurgowa, Brzegów i Bukowiny Tatrzańskiej. Szczególnie ciekawe było spotkanie z pierwszą kobietą bacą – Janiną Rzepką oraz jej mężem (również bacą). Studenci dowiedzieli się od nich, jakie zmiany zaszły w organizacji pasterstwa owiec na przestrzeni lat.