listopad 2023

20231113

55. Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA

Data: 13.11.2023 - 17.11.2023
55. Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA Serdecznie zapraszamy na 55. Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, który odbędzie się w Krakowie w dniach 13-17 listopada. Współgospodarzem tego wydarzenia będzie Wydział Polonistyki UJ. Osobą bezpośrednio zaangażowaną w organizację Kongresu jest dr Arkadiusz Półtorak z Katedry Performatyki, który od 20 maja br. jest prezesem Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki.
Blisko pięćdziesiąt lat po pamiętnym zgromadzeniu AICA International z 1975 roku, w trakcie którego Tadeusz Kantor zaprezentował przed międzynarodową publicznością Umarłą klasę, w tym roku Kraków ma szansę zapisać się w historii po raz kolejny, goszcząc krytyków i kuratorów zatroskanych stanem obecnym oraz przyszłością współczesnych instytucji kultury. Tegoroczny kongres odbędzie się pod hasłem Contested Infrastructures. Art Criticism and the Institutionalization of Art. W trakcie konferencji badawczej, która będzie towarzyszyć kongresowi, blisko czterdzieści osób z dwudziestu różnych państw podzieli się obserwacjami, diagnozami i przewidywaniami dotyczącymi rozwoju publicznych archiwów, galerii oraz muzeów. Wykłady wygłoszą znamienici goście honorowi - artyści Maria Thereza Alves oraz Nikita Kadan, kuratorka ze Stedelijk Museum w Amsterdamie Karen Archey, a także Elizabeth Povinelli, profesor antropologii z Columbia University w Nowym Jorku i członkini uznanej grupy artystycznej Karrabing Film Collective. Całe wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Wszystkie prelekcje, dyskusje i wykłady będą ogólnodostępne i darmowe.