20240315

Świat ukryty w literaturze. Świat ukryty w języku. Świat ukryty w tekstach kultury

Data: 15.03.2024
W imieniu władz Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zapraszamy do udziału w 7. edycji ogólnopolskiego konkursu

Świat ukryty w literaturze. Świat ukryty w języku. Świat ukryty w tekstach kultury

Celem konkursu jest propagowanie humanistycznej refleksji nad współczesną kulturą w rozmaitych jej przejawach oraz wyłonienie najzdolniejszych przyszłych absolwentów, gotowych do podjęcia studiów na Wydziale Polonistyki UJ. Pragniemy wyjść naprzeciw poglądom, zainteresowaniom i fascynacjom młodych ludzi i umożliwić im konkursową weryfikację zarówno własnych spostrzeżeń, jak i umiejętności ujęcia ich w karby dyskursywne.

Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych, w szczególności – do maturzystów. Przebiega w dwóch etapach. Udział w pierwszym wymaga nadesłania eseju na jeden z czterech zaproponowanych przez jury tematów wraz z formularzem zgłoszeniowym oraz opinią osoby uczącej języka polskiego. Spośród autorów złożonych prac jury konkursu wyłoni grupę finalistów, którzy wezmą udział w etapie ustnym, sprawdzającym przygotowanie oratorskie i umiejętność formułowania argumentów.
Laureaci konkursu otrzymają indeksy na wybrane kierunki studiów, realizowane na Wydziale Polonistyki UJ.
Szczegółowy regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej: https://polonistyka.uj.edu.pl/konkurs

Prace pisemne wraz z kartą zgłoszenia (załącznik nr 1 do Regulaminu) i – w wypadku osób niepełnoletnich – zgodą opiekuna prawnego (załącznik nr 2) prosimy przesyłać do 15 marca 2024 roku na adres e-mail:

Tematy esejów 7. edycji konkursu

1.    „Dalej bryło z posad świata” – o co dziś kłócą się młodzi ze starymi?

2.    Język włączający a poprawność polityczna

3.    Literatura fantastyczna a rzeczywistość, czyli czy fantastyka może nas czegoś nauczyć o świecie, w którym żyjemy?

4.    Sztuka i artyści wobec wojny

Serdecznie zachęcamy do udziału wszystkich Państwa Uczniów, zwłaszcza Maturzystów zainteresowanych podjęciem studiów na Wydziale Polonistyki UJ!

W imieniu komisji konkursowej oraz władz Wydziału Polonistyki UJ

dr hab. Patrycja Pałka