Fotoreportaże 2017

Zakopane śladami Jana Kasprowicza

W dniach 14-16 grudnia członkowie Koła Naukowego Młodej Polski i Modernizmu UJ uczestniczyli w wyjeździe naukowym, który odbywał się pod hasłem „Zakopane śladami Jana Kasprowicza”. Dzięki organizacji projektu studenci mieli okazję zapoznać się z zakopiańskimi kontekstami literatury i sztuki przełomu XIX i XX wieku, w związku z czym odwiedzili m. in. dwór w Łopusznej, w którym znajduje się wystawa poświęcona rodzinie Tetmajerów, Muzeum Tatrzańskie oraz Muzeum Karola Szymanowskiego.
Najważniejszym elementem projektu była organizacja wieczoru poezji pt. „Wieczności wielki sen. W rocznicę urodzin Jana Kasprowicza”, która była możliwa dzięki współpracy z Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Wydarzenie, które odbyło się 15 grudnia, było powiązane z obchodami 158. rocznicy urodzin poety oraz 50. rocznicy śmierci Marii Kasprowiczowej. Zostało zorganizowane w ramach cyklu „Wieczory na Harendzie”. Studenci zaprezentowali bardziej i mniej znane wiersze Kasprowicza, m. in. z tomów: „Hymny”, „Księga ubogich”, „Ballada o słoneczniku”. Scenariusz wieczoru poezji napisały Lidia Kamińska oraz Monika Ziółkowska. Nie zabrakło również muzyki wiolonczelowej w wykonaniu Katarzyny Uzar. Dzięki uprzejmości Muzeum Jana Kasprowicza członkowie Koła mogli uczestniczyć w słuchowisku pt. „Nasturcja”, dotyczącym Marii Kasprowiczowej. Za opiekę merytoryczną nad projektem dziękujemy Pani Profesor Gabrieli Matuszek-Stec.

Wyjazd został dofinansowany ze środków Fundacji „Bratniak”.

Lidia Kamińska