Inscenizacje Świętoszka we Francji

08.11.2017
Katedra Teatru i Dramatu Wydziału Polonistyki UJ Zaprosiła w dniu 28 04 2017 na wykład: MISES EN SCENE DE TARTUFFE en France 1950-2008 (Inscenizacje Świętoszka we Francji 1950 – 2008) (Louis Jouvet, Roger Planchon, Ariane Mnouchkine, Stéphane Braunschweig) który wygłosiła dr Ariane Martinez z Uniwersytetu w Grenoble (Université Grenoble – Alpes)
więcej o Inscenizacje Świętoszka we Francji
Wykład Profesora Tomasa Venclovy

więcej o Wykład Profesora Tomasa Venclovy
Ślady (nie) obecności

więcej o Ślady (nie) obecności
Świat ukryty w literaturze

08.11.2017
8 kwietnia 2017 roku odbył się drugi etap i zarazem finał V edycji konkursu dla uczniów szkół średnich „Świat ukryty w literaturze. Świat ukryty w języku. Świat ukryty w tekstach kultury”. W jury konkursu zasiedli: dr hab. Kazimierz Adamczyk, dr hab. Kazimierz Sikora, dr Tomasz Majkowski i dr Małgorzata Sokalska. Współorganizatorem wydarzenia była Wydziałowa Rada Samorządu Studentów WP UJ. Uczestnicy konkursu, który otrzymali tytuł laureata, zostali nagrodzeni indeksami na wybrane kierunki studiów prowadzone na Wydziale Polonistyki. ​
więcej o Świat ukryty w literaturze
Romantycy na krańcach świata IV

08.11.2017
W dniach 7-8 kwietnia 2017 roku, Koło Naukowe Romantyzmu działające przy Katedrze Historii Oświecenia i Romantyzmu zorganizowało IV odsłonę Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej pt. ROMANTYCY NA KRAŃCACH ŚWIATA.
więcej o Romantycy na krańcach świata IV
​Promocja tomu „Odsłony współczesnej scenografii”

08.11.2017
W dniu 6 kwietnia 2017 w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK odbyła sie promocja tomu „Odsłony współczesnej scenografii” . Problemy - sylwetki – rozmowy, pod redakcją Katarzyny Fazan, Agnieszki Marszałek, Jadwigi Rożek-Sieraczyńskiej.
więcej o ​Promocja tomu „Odsłony współczesnej scenografii”
Wyjazd naukowy do Warszawy

08.11.2017
W sobotę 1 kwietnia studenci, którzy są uczestnikami projektów realizowanych przez Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego, oraz inni zainteresowani wzięli udział w wyjeździe naukowym do Warszawy. Pierwszym etapem pobytu były warsztaty w Domu Spotkań z Historią nt. życia codziennego w PRL. Druga część dnia została poświęcona na spotkanie z pracownikami Działu Edukacyjnego oraz pogłębione zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którego wystawa nikogo nie pozostawiła obojętnym. W wyjeździe uczestniczyły także prof. Anna Janus-Sitarz oraz mgr Agnieszka Kania.
więcej o Wyjazd naukowy do Warszawy
Konferencja naukowa Nasz język ojczysty: etyka i estetyka słowa

08.11.2017
więcej o Konferencja naukowa Nasz język ojczysty: etyka i estetyka słowa
III Dyktando Krakowskie

08.11.2017
"Zhardziały łże-weganin", "korpowyrzutek", "druh Borzygniew" i "hoża super-Orawianka" to tylko niektóre z pułapek językowych III Dyktanda Krakowskiego, które odbyło się w sobotę 25 marca w Auditorium Maximum UJ. Arcytrudny tekst napisało kilkaset osób, w tym znani aktorzy i dziennikarze m.in. Dariusz Gnatowski czy Andrzej Sołtysik. Tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii 2017 zdobył Marek Szopa z Gorzowa Wielkopolskiego.
więcej o III Dyktando Krakowskie
Finały konkursów przeprowadzanych w ramach Miesiąca Języka Ojczystego

08.11.2017
24 marca w progi Wydziału Polonistyki wstąpili niecodzienni goście. Każdy, kto tego dnia odwiedził Gołębią mógł zobaczyć grupę ponad trzydziestu uczniów ciekawie rozglądających się po uczelni. Wszyscy oni przyjechali na finały konkursów przeprowadzanych w ramach Miesiąca Języka Ojczystego, który organizuje na naszym Wydziale Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. M. Karasia.
więcej o Finały konkursów przeprowadzanych w ramach Miesiąca Języka Ojczystego